Tarihsel Süreçte Hamas Yapılan Seçimden Zaferle Çıktı…

17 Kasım 2023 Cuma
Tarihsel Süreçte Hamas Yapılan Seçimden Zaferle Çıktı…

Tarihsel Süreçte Hamas Yapılan Seçimden Zaferle Çıktı…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Farklı Bakış” programında Gazze’de yaşanan İsrail zulmüne dikkat çekildi. İsrail’in bir soykırım yaptığına dikkat çekilen programa konuk olan Dr. Hamza Yavuz “İsrail; insanları ve bebekleri katlediyor. Bebekler, çocuklar ve onların yaşadıklarını izlerken mahvoluyoruz.” dedi.

Gazzede’ki tarihsel sürece değinilen programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hamas, terör örgütü değildir.” demesinin sağlam temellere dayandığına vurgu yapıldı. 

Gazze’deki tarihsel sürece değinen Yavuz, Hamas’ın seçimle başa geldiğine dikkat çekti. Demokratik yollarla başa gelen Hamas’ın, İsrail tarafından usulsüz bir şekilde tanınmadığını vurguladı. Yavuz, şu ifadelere yer verdi:

“Tarihsel sürecine değinirsek Gazze ilk başta Aslında 1948'de 1. Arap-İsrail savaşında Mısır'a geçiyor fakat 1967'deki ‘6 gün savaşları’ olarak bildiğimiz savaşta İsrail Gazze ve Batı Şeria’da buranın tamamını ele geçiriyor. Bizim tarihi Filistin toprakları olarak bildiğimiz yerin tamamını İsrail ele geçiriyor. Sonrasında barış süreci gerçekleşiyor. 2000 yılında Ariel Şaron gelip orada bir gövde gösterisi yapmasının ardından ikinci intifa da baş gösteriyor. 2005 yılında ilginç bir şekilde biz o gövde gösterisi yapan Ariel Şaron, 5 yıl sonra Gazze'den çekilme kararı alıyor. Tabii ki taraftan da hem Filistinler tarafından hem İsrailler tarafından acı kayıplar yaşanıyor. Şu anda Netanyahu’nun bulunduğu pozisyonda bulunan yani Likit Partisi’nin lideri konumundaki Şaron, muhtemelen ilgiyi Batı Şeria’ya yöneltmek açısından Gazze’den çekilmeyi uygun görüyor. Bu, Türkiye açısından da o dönemde çok memnuniyetle karşılanıyor. O dönemde bizim Başbakanımızın bölgeye ziyaret edip; bu konuda memnuniyetini belirttiğini biliyoruz. İsrail çekildikten sonra 2006 yılında; yani Filistin topraklarının tamamı için geçerli olmak üzere bir seçimin yapıldığını görüyoruz. 10 bin civarında yerleşimci var. 10 bin yerleşimci İsrail'in yaptığı mücadelelerle çıkartılıyorlar. İsrail kendi vatandaşları oradan söküp alıyor. Hatta şu an Batı Şeria’da yaklaşık 650 bin civarında yerleşimci var. Bu yüzden iki devlet, çözümün gerçekleşmesi bakımından da oradaki yerleşimcilerin nasıl o topraklardan çıkartılacağı da yoğun tartışılan konular arasında.” 

Hamas'ın yapılan seçimlerde güçlü bir şekilde zaferle çıktığını ifade eden Yavuz, şöyle konuştu:

“Sonrasında seçimin gerçekleştiğini görüyoruz ve ardından seçimlerde Filistin Kurtuluş Örgütüyle Hamas seçime giriyor. Hamas'ın güçlü bir şekilde seçimden zaferle çıktığını görüyoruz. Filistin halkı o dönemde Filistin Kurtuluş Örgütünün yetersiz kalmaya başladığını görüyor ve 2006'da Hamas seçimleri kazanıyor. Fakat dünya maalesef bunu tanımakta isteksiz davranıyor. Başta İsrail Amerika Birleşik Devletleri Hamas’a şartlar gösteriyorlar. Kendi çıkarlarına yönelik dayatmalarda bulunuyorlar. Filistin Kurtuluş Örgütü daha önce yaptığı anlaşmaları ve İsrail’i tanı diyorlar. Arkasından bu anlaşmalarda daha önce Filistin Kurtuluş Örgütünün ne tür taahhütlere varsa bunların tamamını sende onayla, şeklinde dayatmalarda bulunuyorlar. Hamas bu şartları kabul etmiyor. Batılı devletler özellikle de İsrail Hamas’ı bir terör örgütü olarak gördüğü için 2007 yılında itibaren burayı abluka altına aldı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bugünlerde üstüne basa basa ‘Hamas bir terör örgütü değildir.’ demesinin tarihi arka planı da böyle.”