Türkiye Diyanet Vakfı 42 Yaşında

15 Mart 2017 Çarşamba

7 kıtada insanlığın hizmetinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye Diyanet Vakfı’nın 42. yıl dönümü. Türkiye’de bin şubesi ve 135 ülkedeki faaliyetleriyle uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Diyanet Vakfı “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla bütün insanlığın hizmetinde olma gayesiyle çalışmalarını sürdürüyor.

13 Mart 1975’te, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Tayyar Altıkulaç ve Yakup Üstün ile Özlük İşleri Müdürü Ahmet Uzunoğlu tarafından kuruldu.

Kuruluş amacı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın faaliyetlerine destek vermekti. Din hizmetlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılması ve dini hizmetlerde görev alacak neslin yetiştirilmesinde üstlendiği misyonu bugüne kadar sürdürdü.

İhtiyaç sahiplerine ulaşan vakıf, Türkiye’de 1.000 şubesi ve 135 ülkedeki faaliyetleriyle uluslararası bir sivil toplum kuruluşu haline geldi.

Vakıf 42 yıldır açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca insana dil, din, renk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yardım elini uzattı.

Ramazan ayında kurduğu iftar sofraları ve kurban bayramında düzenlediği vekaletle kurban kesim programıyla bayram sevincini yedi kıtada paylaştı. Vakıf eğitim faaliyetlerine de önem veriyor. Başarılı öğrencilere burs veriyor. Yükseköğrenim öğrenci yurtları, öğrenci konuk evleri, uluslararası imam hatip lisesi, ilahiyat ve konuk öğrenci programı ile 108 ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunuyor.

44 ciltlik İslam Ansiklopedisi’ni müslüman alemine kazandıran vakıf, 1983 yılından bu yana da ramazan ayının manevi atmosferine uygun olarak Ankara ve İstanbul’da kitap ve kültür fuarları düzenliyor.