'Ulu Camii Vaazları' Diyanet TV’de…

24 Kasım 2022 Perşembe
'Ulu Camii Vaazları' Diyanet TV’de…

"Ulu Camii Vaazları" Diyanet TV’de…

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve her hafta farklı bir şehirdeki Ulu Camiinden vaazların verildiği "Ulu Camii Vaazları" programı, Kahramanmaraş Ulu Camiinden yapıldı. 

Diyanet TV'nin yeni programı "Ulu Camii Vaazları"nda Türkiye'nin 81 ilinde bulunan Ulu Camilerde verilen vaazlar ekranlara taşınıyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya’nın verdiği vaazda Hz. Peygamber'in örnekliğinde Allah'ı zikretmenin önemine dikkat çekildi. 

"Peygamber Efendimiz, çokça zikretmemiz gerektiğini bizlere hatırlatır." ifadelerini kullanan Kapukaya, şu ifadelere yer verdi:

"Peygamber Efendimiz, çokça zikretmemiz gerektiğini bizlere hatırlatır. En çok zikreden kişi de kendisidir. Bize, Rabbimizi hatırlatan bazı hadisler irad buyurmuştur. Onların bir tanesinde buyuruyor ki 'Zikrin en faziletlisi, La İlahe İllallah'tır.' Allah'tan başka ilah yok, anlamına gelir. O yüzdendir ki kainatın efendisi Hz. Muhammed Allah’ın birliğini zikrederdi. Allah'tan başka ilah yoktur, O' tektir. Onun ortağı yoktur. Bütün mülk O'na aittir. Bütün hamdler, O'na mahsustur. O' her şeye kadirdir. Anlamı bu kadar güzel olan bu zikri, Aleyhissalatu Vesselam Efendimiz, her gün tekrarlardı. Böylece her gün Allah'ın varlığını ve birliğini zikrederdi. Bizlere de tavsiye buyurmuştur. Dillerimiz, Allah'ın zikriyle daima yaş kalmalıdır."

Allah’ın en çok sevdiği, hadisle müjdelenen zikirleri anlatan Kapukaya, şu ifadelere de yer verdi:

"Rabbimiz daima kendisini zikretmemizi bizden istiyor. Bir kutsi hadiste buyuruyor ki ‘Ben, kulumun beni zannı üzereyim.’ Kulum, benim hakkımda nasıl düşünürse ben de onun hakkında öyle düşünürüm. Rabbimizin, merhameti sonsuzdur. Rahman, Rahim’dir. Şefkatlidir şeklinde düşünürse ben de kulum hakkında öyle düşünürüm."

"Ulu Cami Vaazları" her Cumartesi saat 13.30'da Diyanet TV'de...