Üniversiteliler Camiye Kavuşuyor

20 Temmuz 2018 Cuma
Üniversiteliler Camiye Kavuşuyor

Antalya dev bir camiye kavuşacak. 8 yıl önce temeli atılan Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki caminin inşaası yıl sonuna kadar tamamlanacak. 15 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği, sosyal ve kültürel alanlarıyla da dikkat çeken cami, Antalya’nın en büyük camisi olacak.

Akdeniz Ü. yerleşkesinde yaptırılan 15 bin kişilik camide sosyal ve kültürel alanlar da var

Antalya Üniversitesi yerleşkesindeki cami ihtiyacı özellikle öğrencileri zor durumda bırakıyordu. 80 bin öğrencisi bulunan üniversitede öğrenciler, namaz kılabilmek için yerleşke dışındaki camilere yetişmek zorunda kalıyorlardı. Mescitler yetersizdi.

15 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği cami külliye şeklinde inşa ediliyor. Bünyesinde kütüphane, sosyal alanlar ve otopark da bulunan camide, kadınlara 33 ayrı kapıdan girebilecekleri 3 bin kişilik bir alan ayrılmış durumda. Anneler isterlerse çocuklarıyla birlikte günlerinin tamamını burada rahatlıkla geçirebilecekler. Kendileri için mutfak, bebek emzirme yeri gibi özel odalar da var.

Caminin inşaasına devlet ve  belediye destek veriyor. Ancak tamamlanabilmesi için hayırseverlerin desteğine ihtiyaç var. Antalya Üniversitesi Camii’nin bir bölümünde namaz kılınmaya başlandı bile. Eğer hayırseverlerden gereken destek sağlanırsa, yıl sonuna kadar caminin tamamının ibadete açılması bekleniyor. Cami, kentin en büyük ve en kapsamlı camisi olarak şimdiden tanınmaya başlandı bile.