Vurulan Tarihi 'Çalık Camii' Eserleri Sergilenecek

1 Şubat 2018 Perşembe

Terör örgütü PKK-PYD’nin İslami değerlere bakışı ve verdiği zarar ibretlik olacak. Geçtiğimiz hafta Kilis’te teröristlerin roketli saldırısına uğrayan tarihi Çalık camiinde; tahrip olan Kur’an-ı Kerim, mihrap, minber ve kubbe alemi, sergilenecek… Hiçbir kutsalı tanımayan terör örgütü PKK’nın roketli saldırısında harabeye dönen Kilis’teki Çalık camiindeki  tahribat, gelecek nesillere de ibret olacak. Savaş alanına dönen camide zarar gören her bir nesne sergilenecek.

3 asırlık camiye PKK-PYD’li teröristlerce akşam namazı kılınırken atılan roketle 2 kişi şehit oldu, 6 kişi yaralandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da tarihi camide incelemelerde bulunmuştu. Tarihi camide tahribatın izini taşıyan eserler, kentte oluşturulacak özel bir mekanda terör örgütünün mukaddesata yönelik saldırgan tutumunu göstermesi amacıyla sergilenecek. Sergilenecek kutsalların başında ise zarar gören Kur'an-ı Kerimler, mihrap, minber ve kubbe alemi de bulunuyor.

Sergi, teröristlerin İslam’a ve islamın manevi değerlerine bakışını göstermesi açısından önemli… Çocuk yaşlı, kadın erkek gözetmeksizin binlerce kişiyi katleden bölücü terör örgütünün gerçek yüzü bu yöntemle de anlatılacak.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü, sergi çalışmalarına başladı

Bir taraftan terörün verdiği zararı anlatmak için müze çalışmaları sürerken diğer taraftan da tarihi caminin restorasyonu için adımlar atılıyor. İşe ilk olarak camideki hasarı tespit etmekle başlanıldı. Proje çalışmaları ve restorasyonun ardından caminin 1 yıl içerisinde yeniden ibadete açılması bekleniyor.