İstanbul'un fethinin 566'ncı yıl dönümü münasebetiyle Yenikapı Milli İrade Meydanı'nda 313 bin kişiyle açık havada teravih namazı kılınacak, dualar edilecek.

Teravih namazının bir Osmanlı geleneği olan Enderun usulüyle kılınacağı etkinliğe, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve karilerin imametinde kılınacak teravih sonrasında Ramazan ayı boyunca ülke genelindeki camilerde mukabelelerde okunan yüz binlerce hatmin duası yapılacak.

Başkan Erbaş, bugün Cuma namazında Fatih Camiinde irad ettiği hutbede, vatandaşları programa davet ederek şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu Ramazanı yine her Ramazan ayı gibi infak, hayır, hasenat, zekat, fıtır sadakası, mukabeleler teravihler ve diğer ibadetler gibi milletimizin dini hayatına yardımcı olmaya, katkı sağlamaya çalıştık. Yarın akşam bir faaliyetimizle inşallah bu hizmetlerimizi taçlandıracağız. 1 Haziran Cumartesi, yarın akşam İstanbul fethinin 566. yıldönümü münasebetiyle ecdadımızı ve aziz şehitlerimizi anmak, okunan yüzbinlerce hatm-i şerif'in duasını yapmak ve enderun usulü teravih namazı kılmak üzere hep beraber Yenikapı Milli İrade Meydanı’nda olacağız. Bütün kardeşlerimizi büyük dua buluşmasına ve teravih namazını birlikte kılmaya davet ediyorum. Rabbim Ramazanımızı mübarek eylesin, teravihlerinizi kabul eylesin, dualarınızı müstecab eylesin.”

İstanbul Müftülüğü tarafından 1 Haziran Cumartesi günü Yenikapı Milli İrade Meydanı'nda düzenlenecek programda teravih namazı için saat 22.00’te saf tutulacak.

Programda ayrıca Kur’an tilavetleri yapılacak, sala ve kasideler okunacak, mehter gösterileri düzenlenecek.