'Dini Gündem'de din istimarının sebepleri ele alındı...

24 Kasım 2020 Salı
 'Dini Gündem'de din istimarının sebepleri ele alındı...

 "Dini Gündem"de din istimarının sebepleri ele alındı...

Diyanet TV'nin fikir programlarından "Dini Gündem"de bu hafta son yüzyıllardaki din istismarının artış sebeplerine değinildi.

Programa konuk olan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı, din istismarı konusunda İslam toplumunun büyük travmalar yaşadığını söyleyen Irmaklı sözlerine şöyle devam etti:

"Son yüzyıllarda, İslam coğrafyası, Müslüman toplumlar ciddi travmalar yaşadılar. Büyük meydan okumalarla karşı karşıya kaldılar. Dolayısıyla İslam medeniyetinin ana arterlerinde bozulmalar oldu. Medeniyetin temel umdelerinde dağılmalar oldu. Müslümanlar son iki üç yüzyılda ciddi krizler yaşadılar. Dolayısıyla medeniyetin temel dinamikleri, sahih bilgi geleneğinin mekanizmaları yıprandı. Bir kaos ortamı oluştu. Bu kaos ortamından istismara müsait alanlar çıktı. İkincisi İslam medeniyet geleneğinde sahih bilgiye üreten takip eden, kontrol eden mekanizmalar kayboldu. Denetimsiz bir alan ortaya çıktı. Üçüncüsü İslam coğrafyası, fiili, siyasi ve kültürel emperyalizme maruz kaldı. Bizzat İslam coğrafyasında kavga çıkarmak maksadıyla planlı, programlı finanse edilen din istismarcısı örgütlü DEAŞ ve benzeri yapılar ortaya çıktı.”

Din istismarına neden olan sebeplere değinen Irmaklı, dış güdümlü din istismar hareketlerine dikkat çekti. Irmaklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Din istismarı dediğimiz de bizzat Müslümanların kendi zaaflarından İslam toplumunun kendi içinden, kendi düzensizliğinden kaynaklanan istismar var. Bir de bugün dış istismardan bahsetmeliyiz. Yani küresel bir proje haline gelen büyük finansmanlarla desteklenen dış güdümlü istismar hareketlerinden bahsetmeliyiz.”

“Dini Gündem” her Çarşamba saat 22.00’de Diyanet TV’de…