15 Temmuz Şehitler Anıtı Ziyaretçi Akınına Uğruyor

15 Ağustos 2017 Salı

Türk Milleti’nin birliğini, beraberliğini ve hain darbe girişiminde şehit olan 249 kişiyi temsil eden İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın ziyaretçileri eksik olmuyor. Yurdun dört bir yanından, hatta özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçiler 249 kahramanın anısında, tüm şehitleri rahmetle anıp dua ediyor.

Dualar ediyor, ezan ve sela sesleriyle 15 Temmuz gecesine bir kez daha gidiyorlar. İstanbul’da aziz şehitlerimizin hatırasını yaşatmak için yapılan ve 249 şehidi temsil eden şehitler anıtı ziyaretçi akınına uğruyor.

Hain darbe girişiminin yaşandığı gece 15 Temmuz Şehitler Köprüsü milletin şanlı bir direnişine sahne olmuştu. O şanlı direniş 15 Temmuz Şehitler anıtıyla taçlanmıştı. 15 Temmuz şehitler anıtı üzerinde  geometrik desenleri beşgen kollarıyla milletin birlik bütünlük ve kenetlenmesini temsil ediyor.

Açılışı darbe girişiminin yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Üzerindeki her bir detayın farklı bir manası var; ve o detaylar ziyaretçileri manevi bir atmosfere sokuyor. Anıtta yer alan kemerlerin her birine 249 şehidin ismi nakşedilmiş ve burada 7 gün 24 saat boyunca ezan ve sela sesleri yankılanıyor. Buraya gelen ziyaretçiler de şehitler için dualar ediyor ve Kur’an-ı Kerim okuyor, o gece yaşananları bir kez daha hatırlama imkanı buluyor.

Anıtın kubbesi bütünüyle kâinatı ve sonsuzluğu sembolize ediyor yani şehitlerin aslında ölüler olmayıp sonsuz bir hayatla beraber ilahi nimetlerle donatıldığını ifade ediyor. Anıtın çevresindeki tepe güller ve ağaçlarla süslendi. Orada da şehitlerin ismi yaşayacak. Darbe girişiminde şehit olan 249 kişi için burada 249 adet ağaç dikildi ve ağaçların her biri şehitleri temsil ediyor ve önlerinde de şehitlere ilişkin isim ve kimlik bilgileri yazıyor.

Adını tarihe altın harflerle yazdıran şehitlerimizin kahramanlıkları dilden dile gönülden gönüle dolaşarak bu abide ile sembolize edildi. Türk Milleti’nin 15 Temmuz kahramanlığı da bir anlamda, şehitler anıtıyla anıtlaşmış oldu.