'3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi' İstanbul’da başladı

21 Ekim 2019 Pazartesi
'3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi' İstanbul’da başladı

'3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi” İstanbul’da başladı'

Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği “3. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen zirvenin açılış oturumuna TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Afrika’dan birçok ülke ve bölgeden din adamını bir araya getiren zirvenin açılış oturumunda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, zirveye katılan davetlilere teşekkür ederek, “Uzun yıllar İslam medeniyetine başkentlik yapmış, tarih ve kültür şehri İstanbul’umuza hoş geldiniz, safalar getirdiniz” dedi.

Başkan Erbaş,  “Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi”nin üçüncüsünü düzenlemenin sevincini yaşadıklarını ifade ederek, dört gün sürecek zirve boyunca oldukça önemli konuları müzakere edeceklerini ve kıta ülkeleriyle yürütülen ortak çalışmaları genişletmenin, işbirliklerini daha da güçlendirmenin yollarını arayacaklarını söyledi.

Zirvenin ana konusu olarak; “Çıkarsız Yardımlaşma, İyilikte Dayanışma” başlığını belirlediklerini belirten Başkan Erbaş, “Allah’a gönülden iman eden müminler için, iyilik ve yardımlaşma, hayatın ana gayesidir. İnsan için hüsrandan kurtulmanın, dünya ve ahiret huzuruna kavuşmanın yolu, Âlemlerin Rabbine “inanmak”, “iyi işler yapmak”, “hakkı savunmak” ve “sabrı kuşanmaktır” diye konuştu.

“Bizim mefkûremiz, dolu götürüp boş getirmektir”

Başkan Erbaş, amaçlarının Kur’an-ı Kerim’in, “İyilik ve takvada yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın” fermanının gereğini hakkıyla yerine getirmek olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Türkiye Diyanet Vakfımızın hedefini ve idealini gösteren cümle ile ifade edersek; “Yeryüzüne iyilik egemen oluncaya kadar”, gayret etmektir. Bizler dünyaya; yeryüzünü imar etmeyi, insanlığa karşılıksız hizmeti, iman ve kulluğun gereği kabul eden Müslümanların iyilik getireceğine inanıyoruz. Yaşanan onca acıdan sonra bugün, emperyalistlerden insanlığa, mazlumlara, muhtaçlara iyilik beklemenin vahim bir aldanış olduğu artık açıkça ortaya çıkmıştır. Bizim mefkûremiz, dünyanın zayıf ve güçsüz bölgelerine giderken, sömürgecilerin yaptığı gibi, kervanları boş götürüp dolu getirmek değil, dolu götürüp boş getirmektir.” 

Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye’de sunduğu hizmetlerin yanı sıra dünyadaki bütün Müslümanlarla bir araya gelmenin, yardımlaşma, dayanışma ve işbirliği yapmanın gayreti içerisinde olduklarının altını çizen Başkan Erbaş, “Bu bağlamda yurt içinde ve yurt dışında inşa ettiğimiz binlerce cami ve Kur’an kursu ile yürekleri aynı safta, kalpleri aynı hakikatte buluşturmaya gayret etmekteyiz. Bu sene Ramazan ayı içerisinde 99 ülkede kardeşlerimizle iftar sofralarında buluştuk. Kurban Bayramı münasebetiyle de 149 ülkeye Türkiye’nin milletimizin sevgisini, muhabbetini ulaştırmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

“111 ülkeden gelen öğrencilere eğitim hizmeti vererek hayallerine ortak olmaktayız”

Başkan Erbaş, yürüttükleri yurt dışı eğitim çalışmalarına da değinerek, “14 ülkede 23 eğitim kurumunda geleceği imar etmeye hazırlanan nesiller yetiştirmekteyiz. 111 ülkeden gelen öğrencilere Türkiye’de eğitim hizmeti vererek bu gençlerin hayallerine ortak olmaktayız” ifadelerini kullandı.