6 Ton Mesir Macunu Halka Saçıldı

30 Nisan 2018 Pazartesi

Unesco'nun "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"nde yer alan 'Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali' sona erdi.  Bu yıl 478’ncisi düzenlenen festivalin son gününde de, binbir derde deva 6 ton mesir macunu halka saçıldı.

478. Uluslararası mesir macunu festivali kortej ve mesir saçımıyla sona erdi

Bu yıl 478.incisi düzenlenen uluslararası mesir macunu festivalinin son gününde kortej yürüyüşü düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'nda mehteran marşları eşliğinde başlayan yürüyüşe Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. 

Daha sonra Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın merkez efendi'yi huzuruna kabul ederek kendisine şifa kaynağı mesirin beratını vermesi canlandırıldı. Geleneksel mesir saçımıysa, temsili Hafsa Sultan'ın kendisine şifa olan mesir macununun; sultan camisi kubbe ve minarelerinden her yıl baharın gelişiyle halka saçılmasını buyurmasıyla başladı.

Sultan Camisi şerefe ve kubbelerindeki 16 nokta ile civardaki 27 evin çatı ile balkonlarından, 6 ton mesir macunu halka dağıtıldı. Protokol üyelerinin de mesir saçtığı törende, alandakiler, mesir kapabilmek için adeta birbiriyle yarıştı.

Manisa'da 478 yıldır şenliklerde halka saçılan mesir macununun hikayesi, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan’ın çare bulunamayan hastalığıyla başlar. Manisa’da Sultan Camisi Medresesi'nin başına getirilen merkez efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan macun hazırlar. Baharatın 41 çeşidi karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, diğer hastalara da macunun verilmesini emreder. Ve bu olay zamanla gelenek haline getirilir.

Hoş kokulu ve lezzetli mesir macunu, halktan, iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep görüyor.

 

 

478. Uluslararası mesir macunu festivali kortej ve mesir saçımıyla sona erdi