8. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı

12 Mayıs 2018 Cumartesi

Diyanet Teşkilatının, akademisyenlerin ve ilahiyat camiasının katıldığı “8. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı” İstanbul’da başladı. İki gün sürecek olan toplantının açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ilim adamlarına “Doğru dini bilgiyi insanlara ulaştırırken, İhtilaftan uzak, anlaşılır, sade, güncel bir dil ve üslûb kullanın” dedi.

Akademisyenler ve Diyanet Teşkilatı’nın üyeleri; Din İşleri Yüksek Kurulu’nun düzenlediği “8. Güncel Dinî Meseleler İstişare Toplantısı”nda bir araya geldi.

 “Dinin Anlaşılması Meselesi: Sabiteler ve Değişkenler” başlıklı toplantıya Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun ile çeşitli üniversitelerden rektör, dekan ve akademisyenler katıldı. Doğru dini bilginin topluma en etkili şekilde ulaştırılması amacıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Başkan Erbaş yaptı. 

Başkan Erbaş; ilim adamlarına islami prensipleri dikkate alarak güncel ve sosyal gerçekleri yorumlamaları gerektiğini söyledi.

Mezheplerde yer alan fetvaları kutsallaştırmama uyarısında bulundu.

Ali Erbaş İslam fıkhının, günlük yaşamın içinde yer alması ve hayatla birlikte yürümesi için ilim adamlarına sorumluluk düştüğünü söyledi.