ABD’de 'Müslüman Toplum' Devriyesi

2 Nisan 2019 Salı

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen İslam düşmanı saldırının yankıları sürerken, ABD’de Müslümanlar kendi çabalarıyla güvenlik önlemleri almaya başladı. Dini mekanlar ve okullarda gönüllülük esasına göre güvenlik devriyeleri görev yapmaya başladı. Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan ve 51 Müslümanın şehit edildiği İslam karşıtı saldırının ardından çeşitli ülkelerde Müslümanlar güvenlik çalışmaları başlattı.

Müslümanlar gönüllü görev alarak cami ve okulların önünde güvenlik tedbiri alıyor

Daha önce benzer saldırıların hedefi olan ABD'deki Müslüman toplumu da camilerin ve okulların güvenliği için düğmeye bastı. New York'un Brooklyn bölgesinde yeni kurulan ve hizmet vermeye başlayan müslüman toplum devriyesi müslümanlara ait cami ve okulların önünde devriye gezerek New York polis teşkilatının yetişemediği yerlerde güvenliği sağlamaya çalışıyor.

Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams da Müslüman toplum devriyesi’nin Müslüman toplumundaki "gücün sembolü" olacağını belirtti. Devriye görevinde bulunan Müslümanlar hiçbir ücret almazken bu görevi üstlenenler tamamen gönüllülük esasına göre çalışıyor. Devriyenin hedefi ise 40 olan gönüllü sayısını Ramazan ayına kadar 60'a çıkartmak ve 5 yeni araçla tam devriye sağlamak.

Müslüman toplum devriyesi şu an sadece Müslümanların okullarının giriş ve çıkışlarında, Cuma namazı vakti camilerin önlerinde rutin olarak görev yapıyor.