ABD’de öldürülen 3 gencin ailesine taziye mektubu

2 Mart 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ABD’de öldürülen 3 gencin ailesine taziye mektubu gönderdi.

Geçtiğimiz Salı günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill kasabasında hunharca katledilen 3 gencin ailelerine gönderilen taziye mektubunda, yaşanan elim olayın tüm Müslümanlar arasında derin bir infiale ve üzüntüye yol açtığı ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ABD Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak aracılığıyla ailelere teslim edilen mektupta Başkan Görmez şu ifadelere yer verdi;

“Değerli kardeşlerim,

Sevgili yavrularımız Deah Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Talha ve baldızı Razan Muhammed’in tüm insanlığı sarsan bir cinayete kurban gitmesinden tarifi kabil olmayan büyük bir üzüntü duyuyor, Allah’tan sizlere sabır, sekinet ve metanet lûtfetmesini niyaz ediyorum. Bu elim hadisenin tüm dünyada ve ülkemizde özellikle Müslümanlar arasında derin bir infiale ve üzüntüye yol açtığını bilmenizi isterim.

Yardımseverlikleriyle, iffet ve onurlarıyla çevrelerinde çok sevilen ve saygın birer Müslüman olarak iz bırakan evlatlarınızın, gençliklerinin baharında meşum bir saldırı ile hayatlarını kaybetmelerinden Türkiyeli kardeşleriniz olarak derin üzüntülerimizi ve taziyelerimizi ifade etmek isteriz. İnşallah çocuklarınız, Cenabı Allah’ın rahmetine mazhar olanlar arasında Cennette yerlerini alacaklardır.

Tüm dünyayı üzüntüye boğan bu saldırı karşısında sessiz kalan yığınların vurdumduymazlığı, Müslümanlar arasında derin bir teessüre yol açmıştır. Biz Müslümanlar olarak kendimizi yaralanmış hissediyoruz. Bu ve benzeri eylemler Müslüman olarak sorumluluklarımızı arttırmakla birlikte İslam karşısında üretilen korkuları, nefret ve çarpıtmaları suç ortağı haline getirmektedir.

Evlatlarınızın hayatlarının baharında bir elim cinayetle aramızdan ayrılmaları basit ve sıradan bir terör olayı olarak değerlendirilemez. İslam'ın dünya ölçeğinde gelişen ve insanlığa hayat veren kutsiyetinden rahatsız olanlar, Müslümanlara her fırsatta zarar vermek, onların huzurunu kaçırmak, onu bir nefret objesi olarak lanse etmekten kaçınmıyorlar. Hepimizi derinden üzen bir başka husus da, bu tür eylem ve cinayetler karşısında popüler medyanın sessiz kalması ve ilgili siyasi kurumların olayı görmezden gelerek bu vahim suça ortak olmasıdır.

Yükselen İslamofobi’ye ve doğurduğu tehlikelere duyarsız kalan devletler karşısında bir taraftan İslam’ın barış ve rahmet mesajını hikmetli bir dil ve üslup ile yaymaya devam ederken, diğer taraftan biz Müslümanların sesimizi daha fazla duyurmamız, zulme uğrayan kardeşlerimizden yana tavrımızı ve tepkimizi açık biçimde ortaya koymamız gereklidir. Hiç kuşkusuz bu hususta yüce dinimiz İslam'ın bize öğrettiği ölçü ve ilkelerin her daim takipçisi olacağımızı dünya kamuoyuyla da paylaşmak isterim.

Tekrar değerli evlatlarınıza Allah’tan engin rahmetler niyaz ediyor, siz kederli ailelerine ve sizin şahsınızda Amerika’da yaşayan Müslüman topluluğa başsağlığı diliyorum. Türkiye Müslümanlarının dualarıyla sizlerin yanınızda olduklarını bir kez daha ifade ediyor, bu tür elim cinayetlerin hiç yaşanmadığı bir dünya için dua ve niyazda bulunuyorum.”

 

Prof. Dr. Mehmet Görmez

Türkiye Cumhuriyeti

Diyanet İşleri Başkanı