Abdülhakim Sancak Camii Dualarla Açıldı

9 Eylül 2019 Pazartesi
Abdülhakim Sancak Camii Dualarla Açıldı

Abdülhakim Sancak Camii dualarla açıldı

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) Ayazağa Kampüsü'ndeki Abdülhakim Sancak Camii, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Cuma namazının ardından düzenlenen törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop,  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada caminin modern mimariyle inşa edildiğini ifade ederek, “Abdulhakim Sancak Camisi önünden görüldüğü gibi revaklı avlusu, abdesthanesi ve çevresi ile beraber 11 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilmiştir. Cami, konumu itibariyle üniversite yerleşkesi dışından da rahatça görülmektedir” dedi.

Caminin ‘Vahdette kesret, kesrette vahdet’ fikri ile tasarlandığını dile getiren Erdoğan, “Yapıda sadece ana ibadet mekanı değil, tüm mimari unsurlar bu biçimde ele alınmıştır. Minarenin yüksekliği 39 metre olup köklü bir eğitim kurumunun camisi olması hasebiyle kamış kalem biçiminde tasarlanmıştır. T planlı ve betonarme olarak inşa edilen cami, 26 metre çapında ve 21 metre yüksekliğinde merkezi kubbeye sahiptir. Cami alt kat, harim katı ve bir mahfil katı olmak üzere 3 katlı bir yapı görünümünde olup 790 metrekare taban alanına oturmaktadır” diye konuştu.

Erdoğan, caminin mimarisi ve hattıyla sade bir yapıya sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

 “120 metrekarelik mahfil katı ile birlikte toplam inşaat alanı bin 700 metrekaredir. 500 metrekarelik abdesthane, 170 metrekarelik revak altında yer alan çok amaçlı alanlar külliye içindeki diğer kapalı mekanları oluşturmaktadır. Ana ibadet mekanı normal saf düzeninde 2 bin 450 kişiliktir. Avlusu ile beraber caminin kapasitesi 4 bin kişiye çıkmaktadır. Doğal taştan minber ve kürsü ise ahşaptan üretilmiştir. Akustik itibariyle de gerçekten güçlü bir akustiğe sahiptir. Ana ibadet mekânı iç, dış birliğini sağlayacak biçimde 4 cepheden ışık almakta ve oldukça ferah bir iç mekan hissi vermektedir. Cami içerisinde farklı kısımlarda yer alan hat yazıları hem anlamları ve verdiği mesajlar itibariyle de mimari bir bütünleşmeyi ortaya koymaktadır.”

Camiyi yaptıran Sancak ailesine ve vakfına teşekkür eden Erdoğan, “Bu hayrın Ayazağa Kampüsü’nde özellikle gençlerimiz için çok önemli bir fırsat, çok önemli bir imkan olduğunu düşünüyorum. Tekrar hayır sahiplerini tebrik ediyorum. Cumanız mübarek olsun” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, duasında şu niyazlarda bulundu:

“Allah'ım bu güzel bilim ve hikmet merkezinde ilmin, irfanın merkezi olacak bu güzel camimizi milletimiz, üniversitemiz, şehrimiz, bu üniversitede öğrenim görecek gençlerimiz, öğrencilerimiz, hocalarımız için hayırlı eyle. Ya Rabbelalemin bu caminin yapılmasına öncülük eden Sancak ailesinden Abdulhakim Sancak büyüğümüze rahmet eyle. Allah'ım Sancak ailesinin tüm geçmişlerine rahmet eyle, hayatta olanlara daha nice hayır hasenat yapmalarını nasip eyle. Allah'ım hayır hasenat kapılarını her zaman bizim için de aç ve amel defterlerimizi sadaka-i cariyelerle doldur Allah'ım.

Ya Rabbelalemin gençlerimizi ve çocuklarımızı Senin yolundan ayırma. Birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle; kalplerimize nefret ve kin değil, ülfet ve muhabbet yerleştir Allah'ım. Ya Rabbelalemin bu caminin yapılmasında işçisinden mühendisine, mimarından yetkililerine emeği geçen herkesten razı ol Allah'ım. Onların hayırlarını kabul eyle, amel defterlerini daima açık eyle. Bu camiden ezan seslerini kıyamete kadar baki eyle Allah'ım. Bayrağımızı, ezanımızı, bütün değerlerimizi ortadan kaldırmaya çalışan düşmanlara fırsat verme Allah'ım. Onların namahrem ellerini mabetlerimize değdirtme Allah'ım. Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımızı dindirtme Allah'ım. Ya Rabbelalemin vatanımız, milletimiz için feda-i can eden bütün şehitlerimize rahmet eyle. Gazilerimize hayırlı uzun ömürler nasip eyle Allah'ım.”