Aliya’nın Vefatının 12. Yıldönümü

20 Ekim 2015 Salı

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran bilge lider Aliya İzzetbegoviç’in aramızdan ayrılmasının üzerinden tam 12 yıl geçti… İzzetbegoviç, ölüm yıldönümünde hem ülkesi Bosna Hersek’te, hem de İslam coğrafyasında özlemle ve dualarla anıldı.  

1925 yılında dünyaya gelen Aliya İzzetbegoviç, Bosna'da 1992-1995 yılları arasındaki savaşta halkına önderlik etmiş, savaşı bitiren Dayton Antlaşması'nı imzalayarak bosnalılara uluslararası arenada tanınan köklü bir devlet hediye etmişti. 2000 yılında devlet başkanlığı görevinden çekilen bilge kral, 19 ekim 2003'te hakka yürümüştü. 

Bilge Kral Ülkesinde ve İslam Dünyasında Hayırla ve Özlemle Yad Ediliyor 

Bilge kral vefatının 12. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı… Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci de, İzzetbegoviç'in, başkent Saraybosna'daki kabrini ziyaret etti. Aliya’nın Kovaçi Şehitliğindeki kabri başında Kur’an-ı kerim okundu… Dualar edildi… 
 
Bosnalı 15 bisikletçi ise Aliya’nın anısına pedal çevirdi. Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Bihaç şehrinden başlayan 310 kilometrelik "2. Aliya İzzetbegoviç Bisiklet Maratonu", Saraybosna'daki Kovaçi Şehitliği'nde sona erdi.
 
İzzetbegoviç için İstanbul’da da anma etkinliği düzenlendi… Kağıthane Gültepe Kültür Merkezi'ndeki programda Aliya’nınhayatını konu alan sergi, belgesel ve söyleşiler yer aldı.