Aliya’nın Vefatının 14. Yıldönümü

20 Ekim 2017 Cuma

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran bilge lider Aliya İzzetbegoviç’in aramızdan ayrılmasının üzerinden tam 14 yıl geçti. Ülkesi ve müslüman alemi için büyük bir lider olan “Bilge Kral”, hiç unutulmuyor. Hiç görmediği Bosna hersekli Haris bilge kral’ın başkent Saraybosna'daki kabri başında 7 yıldır nöbet tutuyor.

Bosnalı Genç Bilge Kral’ın Kabri Başında 7 Yıldır Nöbet Tutuyor

Haris Lagumdzija…

Hiç görmediği ve "çocukluk kahramanı" olarak nitelendirdiği Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarı başında nöbet tutuyor. Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği'ndeki bu nöbet, 2010 yılından beri sürüyor… 

Hayatını, ülkesinin bağımsızlığı için mücadele vererek geçiren bilge lider aliya, yalnızca, lagumdzija için değil, tüm bosnalılar, hatta tüm islam aleminin gönlünde ayrı bir yere sahip.1925 yılında dünyaya gelen Aliya, ikinci dünya savaşı boyunca faşist ideolojiye, ardından da komünist rejim ve uygulamalarına karşı çıktı; ilk olarak "genç müslümanlar" isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan teşkilatın kurucuları arasında yer aldı.

Bilge Kral Ülkesinde ve İslam Dünyasında Hayırla ve Özlemle Yad Ediliyor

Halkı için verdiği mücadele sırasında 1946 ve 1983 yıllarında iki kez tutuklandı; 1988 yılının sonunda aftan yararlanarak serbest kaldı. Aliya, Bosna'da 1992-1995 yılları arasındaki savaşta halkına önderlik etmiş, savaşı bitiren Dayton Antlaşması'nı imzalayarak bosnalılara uluslararası arenada tanınan bir devlet hediye etmişti.

2000 yılında devlet başkanlığı görevinden çekilen bilge kral, 19 ekim 2003'te hakka yürümüştü. Bombalarla sarsılırken Saraybosna’yı terketmeyen, askerlerle birlikte siperde bulunan, sığınaklarda yaşayan, ordusunun başında cephede mücadee eden bu müslüman lider, ölümünün üzerinden geçen 14 yıla rağmen unutulmadı; unutulmayacak…