Alman Basın Konseyi DİTİB'i Haklı Buldu

19 Nisan 2019 Cuma

Almanya’da, bir gazete terörle ilgili bir haberde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği camisinin fotoğrafının kullanılması skandalına, Alman Basın Konseyi tepki gösterdi. Konsey, ilgili gazeteyi kınadı. 

Almanya’da yayınlanan Bild Gazetesi, İslam düşmanı gurupların ekmeğine yağ süren bir skandala imza attı. Terör içerikli bir haberde DİTİB Köln Merkez Camisi'nin fotoğrafı kullanıldı. Bu tavır, müslümanların sert tepkisini çekti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği gazeteyi Alman Basın Konseyi’ne şikayet etti. Şikayeti değerlendiren konsey, söz konusu haber ve haberle ilgisi olmayan Köln Merkez camisi'nin fotoğrafının kullanılmasını "Gazetecilik İlkelerine Aykırı" olarak nitelendirerek, Bild gazetesi’ni kınadı.

Almanya Basın Komisyonu Başkanı Matthias Wiemer açıklamada; “Gazetedeki başlık ve Kköln’deki DİTİB Camisi’nin fotoğrafı okurda ‎yanlış bir intiba oluşturarak bütün teşkilat ‎ve derneklerinin terör paralarıyla finanse ‎edildiği intibasını oluşturmaktadır. Köln’deki ‎DİTİB Merkez Camisi'nin terör paralarıyla alakası ‎bulunmamaktadır, bilakis hoşgörü ve barış ile Kköln’de barış içindeki beraber yaşamaya ‎yönelik bir sembol olduğu belirtilmektedir.‎" denildi. DİTİB'in yanı sıra Renanya-Ppalatina Türk Cemiyetleri Birliği ve 44 gazete okurundan gelen şikayetin değerlendirildiği Alman Basın Konseyi’nin gerekçeli kararında kınama müeyyidesi olarak, ‎kınamanın ilgili yayın organlarında ‎yayınlanması tavsiye edildi. Şikayete dair karar ve şeçilen müeyyidenin haklı olduğuna dair kararın oy birliğiyle ‎alındığı hatırlatıldı.