Ankara’nın Hayır Çarşısı

9 Ekim 2018 Salı

Ankara’da bir güzel semt, ve o güzel semtte yapılan güzel bir iş. Bir dernek altında biraraya gelen bir avuç insan, Hacı Bayram semtinde hayır çarşısı açtı. O çarşıda, yetim çocuklar ve muhtaç kişilere destek olunuyor. Onların arasında hem yardım alanlar, hem de bu yardım organizasyonuna destek verenler arasında, mülteci kardeşlerimiz de var.

Hacı Bayram semtindeki çarşıda yetim ve muhtaçların ihtiyaçları karşılanıyor

El ele, gönül gönüle verdiler, ihtiyaç sahibi aileleri ve yetim çocukları sevindirmek için  bu hayır çarşısını kurdular. Ankara’da Hacı Bayram’ı Veli Yardımlaşma Derneği’nce açılan çarşıda muhtaç çocukların kıyafetten ayakkabıya, kırtasiye malzemesinden oyuncağa belirli ihtiyaçları karşılanıyor. 

Destek için, öncesinde başvurular alınıyor. Başvuranların ihtiyaç derecesi araştırılıyor. Derneğin kayıtlarında  400'ü aşkın aile var. Bunlardan sosyal incelemesi yapılmış olanların sayısı 300'e yakın. Onların 250'si yetim çocuklardan oluşuyor. Hayır çarşısının tüm organizasyon ve işlerini gönüllüler yapıyor. Hayırseverlerin getirdiği 2. El eşyalar önce titizlikle elden geçiriliyor; ”Malzemelerimiz önce sevgi atölyesinde değerlendiriliyor. Sonra kuru temizlemeye geçiyor ve ordan ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor”

“Sevgi Atölyesi" adı verilen odalarda  çalışan gönüllüler, dar gelirli aileleri, çocukları hatta mültecileri sevindirmenin mutluluğunu yaşıyor.

”Biz buranın gönüllüsüyüz. Burası bizim atölyemiz hayır çarşımızın atölyesi. Gönüllüler işte boş vakitlerinde birer saat en azından burda olmaya çalışıyoruz. Kim hangi gün istiyorsa hangi saat aralığı istiyorsa o gün gelip çalışoıyoruz”

Hayır çarşısında Suriyeli, Iraklı, Özbekistanlı, Afganistanlı mültecilere ve onların yetim çocuklarına da destek veriliyor. Mülteci kardeşlerimiz, sadece yardım almıyor. Onlar arasında da imkanı olanlar ellerinden geldiğince tüm bu organizasyonun bir ucundan tutuyor.