Arakan Müslümanlarının Dramı

9 Kasım 2016 Çarşamba
Arakan Müslümanlarının Dramı

Birleşmiş milletler arakan’da müslümanların yaşadığı zulüm ve insanlık dramını araştırmak için bölgeye özel heyet gönderiyor. Bm heyeti, bölgede hak ihlalleriyle ilgili rapor hazırlayacak. 

Bm, Hak İhlallerini Araştırmak İçin Heyet Gönderiyor

Myanmar’da sınır karakollarına düzenlenen saldırıların ardından çatışmaların patlak verdiği Arakan’daki durum Birleşmiş Milletler’in merceği altında. BM bölgeye, Avrupa Birliği, ABD, İngiltere ve Çin'den diplomatların katıldığı 10 kişilik  heyet gönderdi. Maungdaw kasabasına gidecek olan heyet, öncelikli olarak bölgedeki çatışmalar nedeniyle yerinden olmuş kişileri ziyaret edecek. 

Arakan’da daha önce hazırlanan BM gözlem raporlarında güvenlik güçlerinin yargısız infazlar ve keyfi tutuklamalar yaptığı, evlerin ve camilerin yakıldığı, belli profildeki kişilerin gözaltını alındığı ve öldürüldüğüne dair korkunç olaylar ifade ediliyordu. Burma insan hakları ağı da, askerlerin arakanlı kadınlara tecavüz ettiğini duyurmuştu.

Öte yandan, Endonezya'nın Açe eyaletinde arakanlısığınmacılardan oluşan 102 kişilik grubun, ABD'ye gönderilmesi işlemlerine başlandı.. ABD arakanlı müslümanları ülkeye almak için özel mülakata tabii tutacak. Tayland, Malezya ve Endonezya resmi makamları, Myanmar'ın Arakan eyaletinde gördükleri zulümden kaçarak teknelerle denize açılan binlerce arakanlıyı ülkeye almayı kabul etmemiş, uluslararası toplumun tepkisi üzerine arakanlı müslümanların Açe'de karaya çıkarılmasına izin verilmişti.