Arakanlı Müslümanların Dramı

31 Ağustos 2018 Cuma

Arakan Rohingya Ulusal Örgütü Başkanı Nurul İslam, Myanmar’da yaşanan soykırımdan sorumlu olanların savaş suçlusu olarak yargılanmasını istedi. Birleşmiş Milletler’in bu yönde aldığı kararı desteklediğini ancak bunun somut bir gelişmeye dönüşmesi konusunda umutsuz olduğunu belirten İslam, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği teşkilatı’nın çabalarının yetersiz kaldığını belirtti. Nurul İslam, Türkiye’ye de mesaj gönderdi.

İslam: Soykırımın sorumluları yargılanmalı ama BM, AB ve İİT somut adımlar atamıyor

Myanmar’da ordu ve fanatik budistlerin Arakanlı Müslümanlara soykırım uyguladığı BM tarafından açıkça kabul edilmesi ve sorumluların savaş suçları mahkemesinde yargılanması çağrısınının ardından, dünya bir kez daha Arakan’a yoğunlaştı. Ancak henüz somut bir adım yok. Arakan Rohingya Ulusal Örgütü Başkanı Nurul İslam,  yargılama çağrısı yapıyor ancak uluslararası arenada atılan adımlarla ilgili endişe ve güvensizliğini de dile getiriyor;

“Desteğiniz bizi mutlu ediyor, Türkiye Arakan için de İslam aleminde lider rol oynayabilir”

”Myanmar'da son dönemde göstermelik olarak bir sürü soruşturma ekibi oluşturuldu. Birleşmiş Milletler’in kurduğu Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu'nun bulguları Myanmar hükümetinin kuracağı hiçbir mekanizmanın, Arakanlı Müslümanlara adalet getirmesinin mümkün olmadığını ortaya koydu." 

İslam, BM’nin yanısıra ve Avrupa Birliği yapılarını da eleştirdi; “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tam bir başarısızlık örneği. Rusya ve Çin gibi ülkelerin potansiyel muhalefeti nedeniyle Arakanla ilgili konularda karar alamıyor. Avrupa Birliği Arakanlı Müslümanlara insani yardımı destekleyen açıklamalar yapıyor ama, Myanmar hükümetine baskı yapmaya dönük aktif politikalar izlemiyor.”

“Soykırım sorumluları yargılanmalı, Arakanlılar güvenli şekilde topraklarına dönmeli”

Rohingye Ulusal Örgütü Başkanı İslam’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türkiye’ye yönelik de mesajları vardı; “İslam işbirliği teşkilatı BM’den sonra ikinci büyük uluslararası yapı. Rusya ve Çin’e karşı kullanabileceği pek çok kozu var ama Arakanlı Müslümanlara yönelik politika izleyemiyor. Türkiye ise İslam dünyasında önemli bir ülke. Türk halkından ve hükümetinden beklentilerimiz yüksek. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arakan halkıyla dayanışmasını ifade etmesinden memnuniyet duyuyoruz. Türkiye Arakan için de İslam aleminde lider rolü oynayabilir.”

Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara soykırım uygulayanların sorumluların yargılanmasına ilişkin bir çağrı da uluslararası af örgütünden geldi; "İki önemli hususun bir an evvel gerçekleşmesini talep ediyoruz. Birincisi, insanlık suçu işleyenlerin bir an evvel işledikleri suçlardan yargılanarak hak ettiği cezayı almaları. İkincisi ise Myanmar hükümetinin pek çoğu Bangladeş'e kaçan Arakanlı Müslümanları tekrar vatanlarına yerleştirerek onlara doğup büyüdükleri öz vatanlarında huzur ve güven sağlaması"