Arap Gazeteciler’den Türkiye’ye Övgü

10 Mayıs 2018 Perşembe
Arap Gazeteciler’den Türkiye’ye Övgü

Arap ülkelerinden gazeteciler İstanbul Belediyesi’nin davetlisi olarak Türkiye’de bir araya geldi. Ülkeleri ve medya üzerine bilgiler veren konuk gazeteciler Türkiye’nin İslam dünyasındaki rolüne dikkat çekti. 

Arap dünyasından medya temsilcileri istanbul’da buluştu. İstanbul büyükşehir belediyesi’nin davetlisi olarak 18 arap ülkesinden 60 gazeteci, “Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması”na katıldı. İslam dünyası olarak önemli bir dönemden geçildiğine dikkat çeken medya temsilcileri, Türkiye’nin ümmeti yönlendiren ülke olarak rol almasının dış müdahalelerle engellenmeye çalıştığı görüşünde.

“Türkiye tüm imkanlarını İslam meselelerine destek için seferber etmektedir”

Katar El-Arab Gazetesi Üst Yöneticisi Cabir El-Harmi: Türk halkı önce kalplerini sonra kapılarını açmıştır, Arap kardeşlerini kucaklamıştır. Uluslararası komplolara da karşı koymuştur., maalesef bu komplolarda parmağı bulunan Arap ülkeleri de bulunmaktadır. Buna rağmen Türkiye tüm imkanlarını Arap ve İslam meselelerine destek olma yolunda seferber etmektedir. Kudüs meselesi de bunun bir ispatıdır

Türkiye'deki 15 temmuz darbe girişiminin, uluslararası bir komplo olduğunu ifade eden Katarlı Gazeteci El-Harmi, geçtiğimiz yıl Katar’a yönelik ambargo girişiminin de benzer bir müdahale olduğunu söyledi;

"Bizler yeniden ümmetimizi, onurunu güçlü duruma taşımak zorundayız. Bu gerçek doğrultusunda Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bugün de liderlik rolü oynayabileceğini biliyoruz. Geçen sene Katar'a yönelik ambargo politikasına karşı Türkiye'nin nasıl samimi bir şekilde yanımızda durduğunu gördük. Bu ambargoyla Katar hedef tahtasına oturtulmuş ve 15 temmuz'a benzer bir konuma sürüklenmişti."

Suriye'den Alrabi El-Cedid Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Beşir El-Bekar ise Türkiye’nin son 10 yılda Arap dünyasının sorunlarında etkin rol aldığına dikkat çekti; "Türkiye-Arap ilişkileri bugün stratejik boyuta ulaşmıştır. Türkiye özellikle son 10 yılda arap davalarında rol almaktadır. Türkiye anlık politikalar değil, uzun vadeli politikalar yürütmektedir. Biz araplar, Türkler ile ortak bir tarihin, ortak bir kültürün, ortak bir coğrafyanın paydaşlarıyız. Biz bu kardeşlikten onur duyuyoruz."