Atina Hala Camisiz

7 Ağustos 2015 Cuma

Camisi bulunmayan tek Avrupa başkenti olan Atina’ya cami inşaatı meselesi, uzun yıllara dayanan ama bir türlü çözülemeyen bir mesele. Gündeme getirilen projeler ortaya çıkarılan engeller nedeniyle bir türlü hayata geçirilemiyor. 

 
Atina’da yalnızca iki tane cami bulunuyor ancak onlar da Osmanlı döneminden kalma. Yunan hükümetinin kararı nedeniyle ibadete açılamayan bu yapılar sadece müze olarak kullanılıyor.
 
Kentteki Müslüman nüfus ya apartman bodrumlarında ya da garajlarda oluşturdukları mescitlerde cemaatle namaz kılabiliyor. 
 
Atina’da 2006 yılında yeni bir caminin yapımı için karar alınmıştı ancak o karar da bir türlü uygulanamadı. Çünkü cami inşaatı projesi art arda engellemelere takıldı. Son engelleme ise Yunanistan Çevre Yeniden Yapılanma Bakanlığından geldi.
 
Bakanlık inşaat alanının dere yatağında bulunduğunu belirterek projeyi incelemeye aldı. Cami projesi daha önce de yunan vatandaşlarının itirazları nedeniyle askıya alınmıştı. 
 
Kentteki cami tartışmasının geçmişi 1890’lı yıllara kadar dayanıyor. O dönem bir yasayla cami yapılması gündeme gelmiş, ancak uygulanamamış. Daha sonra ise 1934 yılında bir cami yapımı kararı alınmış ne yazık ki o da çeşitli engellemelere takılmış.
 
2000 yılında ise bu kez olimpiyat oyunları gerekçesiyle bölgeye bir İslam Kültür Merkezi yapılması kararlaştırılmış; bu proje de itirazlar üzerine hayata geçirilememiş.