Avrupa’da İslamofobi ve Irkçılık

4 Ocak 2019 Cuma

Avrupa’daki İslam düşmanlığı ve ırkçılık son günlerde yaşanan farklı olaylarla bir kez daha gündemde. İsveç'te bir camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıyı Türk Dışişleri Bakanlığı kınadı. İngiltere ve Almanya’da da Müslümanlara ve göçmenlere karşı saldırılar yaşandı. Fransa ise skandal bir ödül kararıyla tepki çekti.

İsveç’in Malmö kentindeki camiye silahlı saldırı düzenlendi

İslamofobi ve ırkçılık batıda yeniden hortladı. İsveç'te bir camiye silahlı saldırı düzenlendi. Malmö kentindeki Mahmood Camisi'ne yapılan silahlı saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Caminin, 3 camının kırıldığı olay sonrası soruşturma başlatıldı. Türkiye saldırıya tepki gösterdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, saldırıyı kınadı. 

Bakan yardımcısı kıran kişisel sosya medya hesabından yayınladığı kınama mesajında “Avrupa’da yükselen yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı ile mücadelenin önemi ve aciliyeti anlaşılmalıdır” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin manchester şehrnideki bıçaklı saldırıda 3 kişi yaralandı

İngiltere'nin Manchester kentinde tren istasyonunda meydana gelen bıçaklı saldırıda 3 kişi yaralandı. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmazken, saldırgan gözaltına alındı.

Almanya’nın Bottrop şehrinde bir alman aracını göçmenlerin üzerine sürdü: 4 yaralı

Almanya’nın Bottrop kentinde de ırkçı saldırı vardı. Bir sürücü, aracını kasten göçmenlerin üzerine sürerek 4 kişiyi yaraladı. 50 yaşındaki alman uyruklu saldırganın, yaraladığı Suriye ve Afganistan kökenli göçmenlerden birinin durumu ağır.

Macron’dan İslam karşıtı yazar michel velvek’e devlet şeref nişanı ödülü

Fransa’da ise tepki çeken bir ödül açıklamasıyla dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un İslam karşıtı görüşleriyle bilinen  Michel Velvek’e devlet şeref nişanı vereceği belirtildi.