Avrupa’da Örnek Bir Hafızlık Okulu

16 Ocak 2018 Salı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki bir Kuran kursu hafızlık projesiyle tüm Avrupa’ya örnek oluyor. 20 hafız yetiştiren Kuran kursunun ön ayak olduğu çalışmalar çerçevesinde, ülkenin farklı yerlerinde de kurslar açıldı. Yani, Hollanda’nın birçok bölgesinde küçük hafızlar yetişiyor.

Avrupa’nın göbeğinde, hollanda’nın başkenti amsterdam’da; islam karşıtlığının, ırkçı söylemlerin tırmandığı tam da bu dönemde; bir kuran kursu hafızlık projesiyle, tüm dünyaya hoşgörü ve, temel hak ve  özgürlükler adına güzel bir mesaj verdi.

Amsterdam’da 20 öğrenci hafız oldu, farklı bölgelerde de 28 hafızlık kursu açıldı

Eğitimin verildiği adres Amsterdam’daki Selimiye Camii… 2010 yılında başlatılan hafızlık projesi büyük ilgi gördü. Kısa sürede ülkedeki farklı camilerde de kurslar açıldı. Bugüne kadar 20 öğrenci kuranı kerimin tamamını hıfzetti. 14 yaşındaki Emir Kurban da onlardan biri oldu. Okuduğu Kuran-ı Kerimle gönülleri titreten Emir, Avrupalı Müslümanlara özellikle de gençlere örnek oldu.

Selimiye’deki kuran kursunu örnek alan Müslümanlar, ülke genelinde 28 hafızlık kursu daha açtı. Bu kurslarda 560'ı kız toplam 814 öğrenci eğitim görüyor. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ve İslam toplumu milli görüş tarafından her yıl Almanya'da düzenlenen hafızlık tespit sınavlarında, başarılı olanlara diploma veriliyor.