Avrupa’da İslamofobi

10 Ocak 2017 Salı
Avrupa’da İslamofobi

Avusturya’da kamu çalışanlarına başörtüsü yasağı istendi. Almanya’daki müslümanlardan ise “medyaya yansımıyor ama ırkçı saldırılar arttı” açıklaması geldi. İslam toplumu adına Finlandiya’dan gelen haber ise sevindiriciydi. Müslümanlara hakaret eden milletvekiline para cezası verildi. 

Avusturya’da Kamu Çalışanlarına Başörtüsü Yasağı İstendi

Müslümanlar adına üzücü haberlerden biri Avusturya'dan geldi. Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, öğretmenler dahil kamu çalışanlarına başörtüsü yasağı getiren bir düzenlemeyi hayata geçireceklerini söyledi. 

2 bin 500 caminin Almanya’dan da neredeyse her hafta bir cami saldırısı haberi geliyor. Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, tablonun ürkütücü olduğunu anlatıyor.;

"Almanya’da cami saldırıları ve insanlarımıza yönelik saldırılar yoğunlaştı. Bunu biz çok fazla medyaya taşımadık. Bu saldırıların şiddetli bir şekilde kınanması gerekiyor. Eskiden cami duvarlarına yazı yazma veya cam kırma olayları yaşanıyordu, şimdi ise molotofkokteylleri atılılyor. Dresden'deki Fatih Cami'ne yönelik saldırıda imamın kaldığı lojman hedef alındı, bunlar korku verici olaylar."

Kesici; almanya’da müslümanlar için aktif rol oynayan Ditib’e karşı siyasetçilerin tutumunu da eleştirdi.

"Türkiye bağlantısından dolayı Ditib’e bir saldırı var. Haksız bir saldırı bu. Ditib, başka cemiyetlere bakacak olursak hem büyüklüğü hem türklere hizmeti açısından özel bir yerde. Bu saldırıların durması gerektiğini düşünüyoruz biz. Ditib’e yapılan saldırı aslında bütün müslümanlara karşı yapılan bir saldırı. Alman siyasetini takip ettiğiniz zaman hep birisini seçerek, onu eleştirip 'kızım sana söylüyorum, gelinim sen işit' misali bir olay bu. Bundan dolayı aynı zamanda bizi de etkiliyor."

Müslümanlara Hakaret Eden Finlandiyalı Milletvekiline Para Cezası Verildi

Avrupa’nın bir başka ülkesinde ise müslümanlara karşı ümit verici bir gelişme yaşandı. Finlandiya’da müslümanlara hakaret eden bir milletvekiline bin 160 avro para cezası verildi. Göçmen karşıtlığıyla bilinen Teuvo Hakkarainen isimli milletvekili, geçen yıl Fransa'da yaşanan terör saldırısı sonrası "bütün müslümanlar terörist değil, ancak tüm teröristler müslümanlar. '' Paylaşımında bulunmuştu.