Azerbaycan - Ermenistan Arasında Ateşkes

6 Nisan 2016 Çarşamba

Çatışmalar Durduruldu, Ateşkesin Kalıcı Olup Olmadığı ise Henüz Belirsiz…

Azerbaycan ve Ermenistan cephe hattındaki çatışmalar durduruldu… ne kadar süreceği henüz bilinmeyen ateşkes öncesi, Ermeniler Azerbaycan’daki yerleşim birimine saldırdı, 16 yaşındaki 1 Azeri sivil hayatını kaybetti. Azerilerin karşı saldırısında ise 70 Ermeni askerinin öldüğü bildirildi.  

Ermenistan - Azerbaycan sınır hattındaki çatışmalar günlerdir devam ediyor, iki ülke karşılıklı olarak kayıp veriyordu. Çatışmaların durdurulduğu bilgisini Dünyaya duyuran ise Azerbaycan savunma bakanlığı’nın açıklaması oldu. 

Aslında, Ermenistan - Azerbaycan hattındaki silahlar bugün de karşılıklı olarak ateşlenmişti… Ermeni güçleri, kaybettikleri mevzileri geri alma girişimlerinin başarısız olmasının ardından Azerbaycan’daki sivil yerleşim birimlerini vurdu. 

Top mermilerinden biri, Terter şehrine bağlı Hasankaya köyünde bir eve isabet etti. 16 yaşındaki Turane Hasanova hayatını kaybetti. 

Azerbaycan’ın karşı saldırısında ise 70 Ermeni asker hayatını kaybetti, Ermeni ordusuna ait 5 tank da imha edildi.

Cephe hattındaki çatışmalarda son iki günde 16 Azerbaycan askeri de şehit oldu.

Azerbaycan savunma bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Ermenistan - Azerbaycan cephe hattındaki çatışmalarda Ermeni silahlı güçlerine bağlı 170 askerin öldürüldüğünü, 12 zırhlı aracın imha edildiğini açıklamıştı. 

Savunma bakanlığının öğleden sonra yaptığı ateşkes ilanının kalıcı olup olmayacağına dair henüz bir açıklama yapılmazken, Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği sürüyor. 

Davutoğlu: " Türkiye Ermenistanın saldırganlık ve işgaline karşı can Azerbaycanla omuz omuza durmaya kıyamete kadar devam edecektir.