Balkanlarda Hac Heyecanı

3 Eylül 2015 Perşembe
Balkanlarda Hac Heyecanı

İslam aleminin en kutlu yolculuğu olan haccın heyecanı balkanlarda da kendini hissettirmeye başladı. Bu yıl 4 bine yakın kişinin hac ibadetini yapacağı balkanlardan en fazla hac adayını kutsal topraklara gönderecek ülke ise Bosna Hersek olacak.

7 ülkeden 4 Bine Yakın Hacı Adayı Kutsal Topraklara Gidecek

Yeryüzünün dört bir yanından müslümanların kardeşleriyle buluşacağı kutsal topraklara ulaşma heyecanı balkanları da sardı. Bu yıl Balkan ülkelerinden 3 bin 978 müslüman İslam'ın şartlarından biri olan hac vazifesini yerine getirecek. Balkan ülkeleri arasında, bin 411 hacı adayı ile en fazla kişinin hac vazifesini yerine getireceği ülke Bosna Hersek olacak. Ortadoğu’daki çatışma ortamı nedeniyle sadece hava yolunu kullanacak olan Bosnalı hacı adaylarının, 10-13 eylül'de yola çıkması planlanıyor. 

Bosna Hersek'in ardından bu yıl en fazla hacı adayına sahip Balkan ülkesi Makedonya oldu. Makedonya’dan bu yıl yaklaşık bin kişi hacı olabilmenin sevincini yaşayacak. Kosova, 900 hacı adayını kutsal topraklara gönderecek. Kosovalı hacı adayları 14-15 eylül'de Suudi Arabistan'a hareket edecek.

Arnavutluk'tan ise bu yıl 400 müslüman hacı olacak. karadağ'a ayrılan kontenjanın dolması nedeniyle bu ülkede yaşayan bazı Arnavut kökenli vatandaşlar da Arnavutluk İslam Birliği Organizasyonunda 15 eylül'de Suudi arabistan'a doğru yola çıkacak. 45 hacı adayıyla bu yıl en az hacı adayını kutsal topraklara gönderecek Balkan ülkesi ise Hırvatistan olacak..