Başkan Görmez’den Dünyaya Myanmar Eleştirisi

27 Mayıs 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Lübnan Müftüsü Şeyh Abdüllatif Derian ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Ziyarette Myanmar’da gördükleri zulüm ve baskı nedeniyle ülkelerinden kaçıp insan kaçakçılarının eline düşen Arakan Müslümanlarının yaşadığı dramı gündeme getiren Başkan Görmez, günlerdir denizde terkedilmiş halde bekleyen Arakanlılara karşı batı dünyasının duyarsız kalmasını eleştirdi.

 

Körfez Savaşı sırasında bütün dünyanın bir karabatak kuşunun acıklı haline yoğunlaştığını hatırlatan Başkan Görmez, şöyle konuştu: “Binlerce insan katledilirken, bütün dünya bir karabatak kuşunun acıklı haline yoğunlaşmıştı.  Bugün denizde kurtarılmayı bekleyen Myanmarlı Müslümanlar konusunda hiçbir uluslararası örgüt, hiçbir uluslararası kuruluş hala harekete geçmedi. Batılı insanın onuru yüksek de doğulu insanın yahut Asyalı insanın onuru veya başka bölgelerde yaşayan insanın onuru daha mı aşağıdadır? Halbuki sadece insan olmak yeterli olmalıdır.” 

 

Başkan Görmez, Müslümanların Myanmar’da maruz kaldığı zulüm ve baskıya dikkat çekti ve tüm dünyanın vicdanına seslendi: “Şimdi bugün insanlığın gözü önünde Arakan denilen bir yerde Myanmar Müslümanları yıllardır bir zulüm ve baskı içerisinde yaşıyorlar, hiç kimsenin kılı kıpırdamıyor. Günlerdir denizde mahsur kalan Myanmarlılar konusunda bütün dünyanın vicdanına ‘Bu ayrımcılığı neden yapıyorsunuz?’ diye seslenmemiz gerekiyor.”
 
Lübnan’ın, farklı inançların ve kültürlerin birlikte yaşaması konusunda bir "ayna" durumunda olduğunu söyleyen Başkan Görmez,  İslam dünyasını etkileyen mezhepçilik fitnesine de dikkat çekti. Mezhep kimliğini İslam dinine mensubiyetin önüne geçirme çabalarının hem İslam hem de insanlık açısından İslam coğrafyasında karşılaşılan en büyük fitne olduğunu dile getiren Başkan Görmez, şöyle devam etti: “Buradan hareketle meydana gelen ihtilafları, İslam coğrafyasının karşı karşıya kaldığı en büyük fitne olarak değerlendiriyorum. Ancak mezhepleri, İslam’ın birer anlama yolu olarak görüp İslam kardeşliğine gölge düşürmeden yaşadığımız zaman herhangi bir problem olmaz.”
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 1915 olaylarının yüzüncü yılında ortaya çıkan soykırım iddialarına karşı Lübnan’ın Türkiye’ye verdiği desteğe de teşekkür etti.