Bilge Bir 'Hayat' Paneli - Prof. Dr. Mehmet Said Hatipoğlu

5 Nisan 2017 Çarşamba

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi, hadis alanında önemli çalışmalara imza atmış olan Profesör Doktor Mehmet Said Hatipoğlu’nu anlatan bir panel düzenledi. Moderatörlüğünü Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptığı panelde Hatipoğlu’nun Türkiye’nin ilmi hayatına kazandırdıkları anlatıldı.

Panelin moderatörü Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’di. Görmez, Hatipoğlu gibi hocaların tanıtılmaya ihtiyaç duymadığını, onun gibi değerli isimleri tanımanın ilim sahibi olmak isteyenler için gerekli olduğunu vurguladı;

"Hocamız bize bilhassa biyografi kitaplarını okumamızı tavsiye ederdi. Kadim alimlerimizin hayatlarını ne kadar okursak, bugüne onları ne kadar taşıyabilirsek, kendi hayatımızda da onları örnek alabileceğimizi ifade ederdi/ ama yaşayan alimlerimiz, yaşayan hocalarımız için bu şekilde çeşitli programlar yapmak, çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak, bize çok şey katacaktır diye düşünüyorum. "

Panelde Mehmed Said Hatipoğlu'nun ilmi kariyerine şahitlik etmiş Süleyman Ateş, Ethem Ruhi Fığlalı ve Ali Birinci gibi hocalar da Hatipoğlu'nun insanlığa kazandırdıklarını anlattı. İlmi hayatının anlatıldığı panelde konuşan Mehmed Said Hatipoğlu ise, İslam dünyasının geleceğinin Türkiye’de yapılan ilmi çalışmalar olacağını belirtti.

İslam dünyasının geleceği türkiye’de yapılacak çalışmalarla olacaktır hiçbir başka civardan medet ummaya kalkamayalım biz yapalım bunları bu şeref bize yeter.