“Bir Fidan Bir İnsan” da ayetler ve hadisler çerçevesinde çevre bilinci konuşuldu...

9 Kasım 2020 Pazartesi
“Bir Fidan Bir İnsan” da ayetler ve hadisler çerçevesinde çevre bilinci konuşuldu...

“Bir Fidan Bir İnsan” da ayetler ve hadisler çerçevesinde çevre bilinci konuşuldu…

Diyanet TV’de ekranlara gelen ve çevre farkındalığı oluşturan “Bir Fidan Bir İnsan” programında bu hafta ayetler ve hadisler çerçevesinde çevre bilinci konuşuldu. Programa Prof. Dr. Casim Avcı ve Fotoğraf Sanatçısı Cemil Şahin konuk oldu. 

Doğayı korumanın önemine ve insanlara düşen sorumluluklara dikkat çeken Avcı, insanın doğayı iyi bir şekilde, tahrip etmeden koruması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

“Tabiatın insanın hizmetine sunulmuş olması, onun tabiatı rastgele harcamasına tahrip etmesine, çarçur etmesine ayarlanmış anlamında değil, iyi değerlendirmesi gerekir. Problem ortaya çıktı ondan sonra uyardık veya duyarlı hale geldik. Artık dumandan boğulmaya başladık. Bu sefer dedik ki bir temiz hava olsun. Daha problemler ortaya çıkmadan önlem almaya çalışan bir dindir, İslamiyet. İnsanı varlık noktasına, iyi kötü noktasında uyarır. Prensiplerini buna göre koyar.”

Programa konuk olan Şahin ise doğayla iç içe bir çocukluk yaşadığını ve bunun hayatı boyunca olumlu etkileri olduğunu ifade ederek, çocukların doğayla buluşmasının önemli olduğunu söyledi.

“Bir Fidan Bir İnsan” Mehmet Önder'in sunumuyla her Pazar saat 17.00’de Diyanet TV’de…