'Bir Yudum Su' Belgeselinin Galası Yapıldı

8 Nisan 2017 Cumartesi

Bugün dünya çapında 1 milyar insan sağlıklı içme suyuna ulaşamıyor. 2,6 milyar insan ise hijyen için gerekli olan sudan yoksun.  Milyonlarca insan - ki başta çocuklar, susuzluk nedeniyle hayati tehlike yaşıyor.  İşte bu sorun karşımızda dururken, dün akşam Ankara’da anlamlı bir belgeselin galası yapıldı.  “Bir Yudum Su” belgeselinde, batı Afrika ülkesi Gana’daki bir köyde 3 yakın dostun susuzluğa karşı mücadelesi anlatılıyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 1 milyarı aşkın insan temiz su kaynağından mahrum.

Bunun başında ise Afrika geliyor. “Bir Yudum Su” ekibi de bu soruna dikkat çekmek için dünyanın gözünü kapattığı topraklara gitti.

Belgeselin yapımcılarından Ömer Faruk Yazıcı belgesel galasında şunları söyledi: “Birinci amacı dünyada en fazla su sıkıntısı yaşayan kıta Afrika’daki insanların sesini ülkemizdeki insanlara yeniden hatırlatmak. Evimizde 4-5 tane musluktan berrak su akarken Afrika’da içme suyu bulamadığı için ölen çocukların olduğu bir dünyada yaşıyoruz.”

Belgesel, Gana’da bir köyde yaşayan İlyas’ın gözünden köyündeki kadınların her gün çıktıkları tehlikelerle dolu 7 kilometrelik yolculuğu anlatıyor.

Belgeselin başrol oyuncusu İlyasu Al Hassan ise “Mesafelerce anca su bulabilmek için yola çıkıyorlar. Bu yollar sonunda bazıları temiz su bile bulamıyorlar.” dedi.

Kültür bakanlığının da desteğiyle hazırlanan belgesel 90 dakika uzunluğunda. Belgeselin amacı  hem dünyadaki su sorununa dikkat çekmek, hem de suyun önemini anlatmak.