'Bizim felsefemiz, Anadolu felsefesi ve Anadolu irfanıdır.'

17 Ağustos 2022 Çarşamba
'Bizim felsefemiz, Anadolu felsefesi ve Anadolu irfanıdır.'

"Bizim felsefemiz, Anadolu felsefesi ve Anadolu irfanıdır."

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Hayat Edebiyat" programına Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan konuk oldu.

"Hayat Edebiyat" programında edebiyata dair pek çok konu ele alınırken Sezai Karakoç’tan Mehmet Akif Ersoy’a kadar edebiyat dünyamızda önemli isimlerin hayatları ve düşüncelerine de yer veriliyor.

"Bizim felsefemiz, Anadolu felsefesi ve Anadolu irfanıdır." ifadelerini kullanan Rektör Arıcan, şu ifadelere yer verdi:

"Edebiyatın olması için düşünce ve dil olması gerekiyor. Dil, düşünce ve mantık olmadan edebiyat olamaz. Bu birbiriyle zorunlu ilişkisi olan alanlar. Bu topraklarda düşünce ve felsefe var. Her milletin bir felsefesi var. Felsefesiz bir millet ve toplum olamaz. Bizim felsefemiz; Anadolu felsefesi ve Anadolu irfanıdır. Sokrates, felsefenin pirlerinden kabul edilir. En önemli sözü, manifesto niteliğindedir: 'Kendini bil!'. Yunusumuz da bunu söylüyor. Edebiyatın da en önemli figürü Yunus Emre. 'İlim, ilim bilmektir. İlim, kendini bilmektir. Sen kendini bilmezsen. Bu, nice okumaktır.' diyor. Burada önemli olan; tasavvur, düşünce ve dil. Eğer düşünceyi güzel bir dille, edebi bir dille ifade edebiliyorsak, felsefe vardır." 

"Yıllarca ne yazık ki bu topraklarda felsefe sanki dışarıdan gelmiş, bize ait olmayan bir yabancı gibi kabul edildi." diyen Arıcan, şöyle konuştu:

"Yıllarca ne yazık ki bu topraklarda felsefe sanki dışarıdan gelmiş, bize ait olmayan bir yabancı gibi kabul edildi. Felsefenin özü, filosofia; 'hakikat sevgisiydi'. Bizim inancımız zaten hakikat yolculuğu, hikmettir. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de 'Hikmetin, en büyük erdem olduğunu vurguluyor. Hikmetin, verildiğinden söz ediyor. Lokman Hekim'e verilen hikmetten bahsediliyor. Hikmetin aranması gerektiğinden söz ediliyor. Hikmet arayışı, bu topraklarda hep var oldu."

"Hayat Edebiyat" her Pazar saat 21.30’da Diyanet TV’de…