'Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden'de 'Ticaret Ahlakı' konu başlığı konuşuldu…

19 Kasım 2021 Cuma
'Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden'de 'Ticaret Ahlakı' konu başlığı konuşuldu…

"Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden"de "Ticaret Ahlakı" konu başlığı konuşuldu…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" programında "Ticaret Ahlakı" konu başlığı ele alındı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen’in Ankara Hacı Bayram Veli Camii kürsüsünden vaazlarla gerçekleştirdiği programda ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar Hadis ve Ayet-i kerimeler ışığında izleyiciye aktarıldı.

Haftalık olarak Diyanet TV’de ekranlara gelen “Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” programında kulluk bilincinden ibadetlerin önemine Peygamberlerin hayatlarından tövbe ve istiğfara kadar birçok konu Kur’an ve sünnet ışığında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen tarafından izleyiciye aktarılıyor.

Ticari ilişkilerimizde Allah'ın koymuş olduğu sınırlara riayetin önemine ve İslam'a göre hareket etmeye işaret eden İşliyen, Hac Suresi 11. Ayete dikkat çekti. İşliyen, kulluğun ve ibadetlerin yanlızca Allah'ın rızasını kazanmak için yapılması gerektiğini ifade etti. 

Ticaret ahlakında dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu söyleyen İşliyen, " 'Bizi aldatan, bizden değildir.' ifadesindeki uyarıya fevkalade dikkat etmek gerekir. Ne alırsak alalım ya da satalım. Kul hakkı yememeliyiz." dedi.

İmtihanın, insanın malı üzerinden de gelebileceğini ifade eden İşliyen "Menfaat ve servet önünüze geldi. Büyük miktarlarda kazanma fırsatı geldi. Tam sınavın başladığı yer orası. Kul hakkından ve faiz yemekten uzak mı duruyorsun yoksa bu günahları işliyor musun diye bakar." ifadelerini kullandı.

"Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" her Çarşamba saat 14.00’te Diyanet TV’de…