Büyükelçi Suikastinde Son Durum

22 Aralık 2016 Perşembe
Büyükelçi Suikastinde Son Durum

Büyükelçi suikastinde soruşturma derinleşiyor. Cinayeti, Rusya’dan gelen bir heyetle birlikte ankara emniyeti içinde oluşturulan 120 kişilik bir ekip araştıracak. Karlov'un hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı gerçekleştiren Altıntaş'ın aile ve arkadaş çevresini kapsayan soruşturmalar da sürüyor. 

Türkiye 120 kişilik Ekip Görevlendirdi, Soruşturma İçin Rusya’dan da Heyet Geldi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik suikastle ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Karlov’un hayatını kaybetmesine yol açan saldırıyı, Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 120 kişilik ekip soruşturacak. 

Soruşturma kapsamında halen 13 kişi gözaltında. Saldırganın cep telefonu ve hesap hareketleri de inceleniyor. Ayrıca Rusya'nın Ankara büyükelçiliğinde çalışanların Mevlüt Mert Altıntaş'a bilgi verip vermediği de araştırılıyor.

Karlov suikastına ilişkin soruşturmayı türk yetkililer ile birlikte yürütmek üzere Ankara'ya gelen Rus heyet de olay yerine gitti. Rus heyete, Emniyet Genel müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı Olay Yeri İnceleme Ekibi de eşlik etti.

Mevlüt Mert Altıntaş’ın ailesinin yaşadığı Aydın’ın Söke ilçesinde de soruşturma devam ediyor. Saldırganın öğrencilik yıllarına ait belgeleri inceleyen ekipler, okul yıllarındaki arkadaş çevresini dahi sorguluyor.