“Çocuklar neden sınırlara ihtiyaç duyar?”

20 Ocak 2021 Çarşamba
“Çocuklar neden sınırlara ihtiyaç duyar?”

“Çocuklar neden sınırlara ihtiyaç duyar?”

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Yeni Güne Merhaba" programında bugün "Çocuklarda Özgürlük ve Sınırlamalar" konu başlığı ele alındı. 

Uzman Psikolog Danışman Seray Betül Çetin'in konuk olduğu programda,  "Çocuklar neden sınırlara ihtiyaç duyar?" sorusuna cevap veren Çetin, ebeveyn ve çocuk rolünün ailede belli olacak şekilde çocuklara davranılması gerektiğini vurguladı.

"Her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar ve her çocuk iyi olmak üzere davranışlarda bulunur." diyen Çetin sözlerine şöyle devam etti:

"Çocuklara panikle yaklaşıldığında, çocuklar da panik oluyor. Evin içerisinde bu çok tekrarlanan bir sistemse sonuçları olumsuz olabiliyor. Özellikle 4-5 yaşına gelen çocuk, benliğini keşfettiği ve sınırlarını koymaya çalıştığı bir alan oluşturuyor. Bizimle inatlaşabiliyor. Burada çocuklara evdeki rolleri anlatacağız. O, çocuk; biz, ebeveyniz. Bunu anlatmalıyız. Biz, o yollardan geçtik. Çocuğun bu davranışlarının sebeplerini az çok biliyoruz. Çocuk, bunları kötü niyetli yapmaz. Şunu hiçbir zaman unutmayalım. Her çocuk, İslam fıtratı üzerine doğar. Yani her çocuğun içerisinde iyiye yönelik bir yönelim vardır. Çocuk iyi olmak, ister. Yaptığı her şey de iyi olmak ister."

Demet Köseoğlu'nun sunduğu "Yeni Güne Merhaba" hafta içi her gün saat 10.00'da Diyanet TV'de...