DİB’in Afrikalı Ziyaretçileri

18 Mayıs 2016 Çarşamba

Sudan’ın Yeni Evkaf Bakanı Mirgani, Başkan Görmez’i Ziyaret Etti

Göreve yeni başlayan Sudan İrşad ve Evkaf Bakanı ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini Türkiye’ye, Diyanet İşleri Başkanlığına gerçekleştirdi. Başkan Görmez ve konuk bakan, islam dünyasının içinden geçtiği sıkıntılı süreci aşmak için artık yeni şeyler söylenmesi gerektiği vurgusu yaptı. 

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’ın yeni Evkaf ve İrşad Bakanı Dr. Ammar Hüseyin Mirgani, Diyanet İşleri Başkanlığına konuk oldu. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, göreve gelmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini gerçekleştiren Sudanlı bakan ile görüştü. 

Ardından kameraların karşısına geçildi. 

İlim Adamı Yetiştiren Fakültelerdeki Eğitim Sistemi Gözden Geçirilmeli

"Bugün islam dünyasında üzerinde durmamız gereken en önemli konunun özellikle din eğitimi sistemini yeniden gözden geçirmek ve bilhassa din adam ilim adamı yetiştiren fakültelerde, üniversitelerdeki eğitim sistemini yeniden gözden geçirmemiz üzerinde çokça durmamız gerektiği ifade etmek istiyorum. "

Görmez, islam dünyasının şiddet odaklı eylemlerle mücadele nedeniyle asıl sorunlarına çözüm aramakta güçlük çektiğini vurguladı. " Biz islami kuruluşlar dini müesseseler bir araya geldiğimizde artık kendimizi birkaç kelime içerisine hapsetmiş durumdayız. Sadece din şiddet terör aşırıcılık üzerinde durmak için bir araya geliyoruz oysa asıl sorunlarımız büyük sorunlarımız üzerinde durma imkanımızı bu şekilde kaybediyoruz. "

Görmez: Bu Konuda İlim Adamlarına Büyük Görevler Düşüyor

Görmez, ilim adamlarına da çağrıda bulundu… islamofobinin genişleyen korku ağlarını aşmak için çalışma yapılması gerektiğini söyledi. " Bir araya geldiğimizde başka dünyalarda islamofobya hastalığından söz ediyoruz. Ama islamofobyanın müslüman ülkelerde genç kuşakları dahi kuşatmaya başladığını unutuyoruz. Bugün islam dünyasındaki ilim adamlarına çok daha büyük görevler düşüyor. "

Sudanlı bakan ise islam dünyasının günümüzde ilim adamlarının istişarelerine daha çok ihtiyaç duyduğunu belirtti, “islamın güzel yüzünü ilmi çalışmalarla dünyaya anlatabiliriz” dedi.