“Din görevlilerimiz, deprem bölgesinde ağlayan insanımıza omuz oldular”

13 Mart 2023 Pazartesi
“Din görevlilerimiz, deprem bölgesinde ağlayan insanımıza omuz oldular”

“Din görevlilerimiz, deprem bölgesinde ağlayan insanımıza omuz oldular”

Diyanet TV’de ekranlara gelen “İyilik Vakti” programına Dini Yayınlar Genel Müdür Doç. Dr. Fatih Kurt konuk oldu.

Deprem bölgesinde Diyanet İşleri Başkanlığının ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardım faaliyetlerine dikkat çeken Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, din görevlilerinin arama kurtarma faaliyetlerinden iaşe hizmetlerine cenaze ve defin işlemlerinden manevi danışmanlığa kadar depremzede vatandaşların yanında olduklarını ifade etti. 

Depremin ilk anından itibaren Diyanet’in tüm birimleriyle deprem bölgesinde olduğunu ifade eden Kurt, “Din görevlilerimiz, deprem bölgesinde ağlayan insanımıza omuz oldular.” dedi. Kurt, şöyle devam etti:

“Din görevlilerimiz, ilk andan itibaren şehirlerimizde çorba kazanını koyup depremzede kardeşlerimize dağıtan oldu. Çorbayı karıştıran dağıtan; depremzede olmalarına rağmen bu görevlerin hepsine koşan din görevlilerimizdir. En önemlisi din görevlileri, milletimizin yanında görmek istediği bir kadrodur. Hayatı yaşarken; normal şartlarda da bir sıkıntımız olduğunda; bir cenazemiz olduğunda ilk önce din görevlisini ararız. Yanımızda onun olmasını isteriz. Doğduğunda da mutluluğumuzda da iyi günümüzde de kötü günümüzde de din görevlilerimiz insanımızın yanındadır. Din görevlilerimiz, deprem bölgesinde ağlayan insana omuz oldular. Sığınak oldular tutacak bir el arayan insana; el oldular. Bir il müftümüzün söylediklerinden çok etkilendim. Bir amcamız demiş ki; ‘Hocam iyi ki geldiniz. Sarılıp ağlayacağım kimsem kalmadı.’ demiş. Sarılıp ağlayacak kimsesi olmayan insanın kimsesi oldu din görevlilerimiz. Ağlamak için omuz arayan insana; tutacak el arayan insana sığınak oldu din görevlerimiz. Erkeğiyle kadınıyla; dolayısıyla insanımız din görevlilerimizin bu sıcaklığını, kendine dokunuşunu çok yoğun bir şekilde hissettiler.”

Kurt, din görevlilerinin deprem bölgesindeki çalışmalarını şu ifadelerle anlattı:

“Salgın sürecinde de yine din görevlilerimiz Vefa Destek Gruplarıyla insanımızın yanında onların hizmetinde önemli bir görev ifa etmiştir. Şimdi bu büyük deprem hadisesinde de yine din görevlilerimiz, milletimiz için önemini; çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Bir kere depremin gerçekleştiği ilk anda gerçekleşen cenaze hizmetlerinden arama kurtarma faaliyetlerine kadar deprem bölgesindeydiler. Hem Müftülüklerimizin hem Türkiye Diyanet Vakfımızın gönüllü olarak eğitim alıp oluşturduğu arama kurtarma ekipleri var. İzci ekipleri var. Bütün bunlar, kurtarma içerisinde çok aktif olarak görev aldılar, vazife yaptılar. Ekranlara da geldi. Kardeşlerimizin canlı olarak çıkartılmasına öncülük yaptılar, vesile oldular. Din görevlilerimiz bizzat enkazdan insan kurtarmaktan defin ve cenaze hizmetlerine kadar ardından o enkazların başında güvenlik ve emniyet görevlisi gibi beklemeye; iaşe ihtiyacını karşılamaya gelen hayırsever insanlarımızın göndermiş olduğu malzemeleri depolayıp istiflemeye kadar görev ve hizmette bulundular. Bir Kur'an Kursu öğreticisinin, bir vaizemizin vazifesi olmamasına rağmen yük taşıdı, depolarda istifleme işini yaptı, çocuklar için gelen kıyafetleri yaş grubuna göre sıraladı, ayakkabıları numaralarına göre… Lojistik merkezlerinde imamımız, vaizimiz, Kur'an kursu öğreticimiz kıyafet ve ihtiyaç malzemelerini sınıflandırıyor.” 

"İyilik Vakti" her Salı saat 21.30’da Diyanet TV’de…