Din İşleri Yüksek Kurulunda Yeni Dönem

8 Ekim 2015 Perşembe

Diyanet’in en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’nda yeni dönem bu hafta başladı… Kurulun yeni yapısıyla ilgili bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “kurulumuz bundan sonra tüm müslümanlara hitap edebilecek bir boyutta olacaktır” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının fetva makamı olan Din İşleri Yüksek Kurulu yenilendi; başkanlığına Dr. Ekrem Keleş’in seçildiği kurulun yeni üyeleri 5 ekim itibariyle resmen göreve başladı. Peki kurul yeni dönemde nasıl bir yol izleyecek? Bu sorunun yanıtını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez verdi.

Görmez: Fetva Anarşisini Ortadan Kaldırmak İçin Bu Kurula Büyük Görev Düşüyor

"İslam dünyasında bir fetva anarşisi yaşanıyor. Bilhassa bu anarşiyi ortadan kaldırmak için kurula çok büyük görevler düşüyor. Bunu dikkate alarak yeniden yapılandı. Diyanet, tüm kurum ve kurullarıyla son yıllarda kendisini tüm Müslüman kardeşlerine hizmet verebilir hale getirmek için bir değişim içerisinde." 

Anadolu Ajansı’nın editör masası’na konuk olan Görmez, yeni Din İşleri Yüksek Kurulunun yapısı hakkında bilgi verdi. Görmez, “Din” kavramının hassasiyetine dikkat çekti ve yüksek kurula ilişkin bir temennisini paylaştı;

"Din çok hassas  "Bir şahsın veya şahısların kendi yorumlarına, fikirlerine, düşüncelerine bırakılamayacak kadar yücedir. Dolayısıyla İslam dünyasında mutlaka her yerde bu konulara, büyük kurulların karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah, bu kurulumuz bundan sonra tüm Müslümanlara hitap edebilecek bir boyutta olacaktır diye umuyorum."