“Dini Gündem” Diyanet TV’de

15 Mart 2023 Çarşamba
“Dini Gündem” Diyanet TV’de

“Dini Gündem” Diyanet TV’de

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Dini Gündem” programında “Ümmet ne demektir? kime denir?” sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir tarafından cevap verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu ve İlahiyat fakültelerinden konukların katılımıyla dini konuların ele alındığı programda “Zekât İbadetiyle İlgili hükümler” “İbadet bilinci” “İslam Ahlakının Bireye ve Topluma Yansımaları” “Tedbir ve Tevekkül Bağlamında Doğal Afetler ve İmtihan Gerçeği” gibi konu başlıkları ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifler ışığında ele alınıyor.

Ümmetin İslam literatüründe kulluk bilinci ile namazını kılan ve Hz. Peygamber’in örnekliğinde yaşayan Müslümanlar olduğuna dikkat çeken Aydemir, şu ifadelere yer verdi:

“Başında Resul'un bulunduğu onlara Cenab-ı Hakk'ın Risaleti indirip, onlara yol gösterdiği dolayısıyla ellerinde buna dair teşriğin bulunduğu. Birlikte aynı inanca, gayeye sahip olan… İslam ümmeti Allah'tan gayrı bir ilah olmadığına inanan ve Cenab-ı Hakk’a kulluk eden; hayatı O’na doğru giden. Biz O’na aitiz bizi var edene ve O’na dönmekteyiz diyen. O’ndan gayrı da bir mabud tanımayan bir topluluk kastedilir. Cenab-ı Hakk o yüzden der ki ümmeti gördüğün zaman, bakarsın rüku halinde görürsün. Bakarsın secde halinde görürsün ayet-i kerimede ‘Yüzlerinde ve simalarında secdenin izlerini görürsün.’ buyurur. Böyle bir topluluktan bahsediyoruz ümmet dediğimiz zaman.”
 
Müminlerin toplumsal olarak da afet zamanlarında ümmet bilincinde olduğunu ifade eden Aydemir, şöyle konuştu:
 
“Afet genel boyutta yaşanınca duygu da genel manada hissediliyor. Sadece oradakilerin değil; etrafta diğer insanların hatta yabancı ülkelerdeki insanların da hissettiği bir acı. Çünkü orta yerde yaşanan acının içte bir karşılığı var. Belli bir dili ve anlamı var. Fakat bunun doğru bir biçimde insana tesir etmesi fıtratında doğru yaşanması ile ilişkilidir. Fıtrat kopmuş ise insan acıya karşı da duyarsız olur.” 

“Dini Gündem” her Çarşamba saat 21.30’da Diyanet TV’de…