'Dini Gündem' Diyanet TV'de...

9 Mayıs 2023 Salı
'Dini Gündem' Diyanet TV'de...

"Dini Gündem" Diyanet TV'de...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Dini Gündem" programında, bu hafta Kur'an-ı Kerim okumanın, dinlemenin ve mushaftan okumanın sevap olduğu vurgulandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu ve İlahiyat fakültelerinden konukların katılımıyla dini konuların ele alındığı programda "Zekât İbadetiyle İlgili hükümler" "İbadet bilinci" "İslam Ahlakının Bireye ve Topluma Yansımaları" "Tedbir ve Tevekkül Bağlamında Doğal Afetler ve İmtihan Gerçeği" gibi konu başlıkları ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifler ışığında ele alınıyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Kara, Kur'an-ı Kerim'i okumanın da dinlemenin de mushaftan okumanın da sevap olduğunu belirtti. Kara, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Kur'an-ı Kerim okuması sevaptır. Aynı şekilde kişinin dinlemesi de aynı oranda kişi için bir sevaptır. Hatta modern dönemde; modern çağlarda olmamız hasebiyle kişinin rahatsızlığı olabilir, sıkıntısı olabilir, evden çıkamayabilir, okuma yazması olmayabilir ve bilişim teknolojileri kullanılabilir.  Kur'an-ı Kerim'i okumasını öğrenmeyebilir. Bu durumda da CD'den; televizyon ortamından, diğer teknolojik mecralardan dinlemesi hatim yapmış olmasa da sevabına nail olacaktır inşallah."

"Dini Gündem" her Çarşamba saat 21.30'da Diyanet TV'de...