'Dini Gündem'de 'Kader ve Kazaya İman' konu başlığı ele alındı...

4 Haziran 2021 Cuma
'Dini Gündem'de 'Kader ve Kazaya İman' konu başlığı ele alındı...

"Dini Gündem"de "Kader ve Kazaya İman" konu başlığı ele alındı...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Dini Gündem"de "Kader ve Kazaya İman" konu başlığı ele alındı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Metin Özdemir ve Mustafa Irmaklı'nın konuk olduğu programda "Kader ve kaza nedir?"  "Kadere ve kazaya imanın insan hayatına etkileri nelerdir?" gibi sorulara cevap verildi.

"İnsanın bilebilmesi, idrak edebilmesi için beş duyuya ihtiyacı varken Allah zaman ve mekan üstü olarak vasıtasız olarak her şeyi bilmektedir" diyen Prof. Dr. Metin Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

"Kader, Allah'ın bütün mümkünatı ilmiyle kuşatması ve hikmetiyle takdir etmesidir. Kaza ise ilahi takdirin yeri ve zamanı geldiğinde gerçekleşmesidir."

Kader ve kazaya imanın insan hayatına etkisini anlatan Mustafa Irmaklı, "Kader ve kazaya iman eden bir Mümin, Allah - evren ilişkisini düşünebilecek büyük bir ufka sahiptir. Evrende hiçbir şeyi Allah'tan ayrı ve bağımsız düşünemez." dedi.

"Kaza ve kadere iman, imanın esaslarındandır." diyen Irmaklı,  şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim'in tamamı, iman esasıdır. Biz, Kur'an-ı Kerim'in her kelimesine her harfine iman ederiz. Kader ve kazayı iman ilkelerinin dışında bırakmak sağlıklı bir yaklaşım değil. Allah'ın külli iradesiyle ilgili olan, hakikatleri anlatan kevni ayetlere göre kaza ve kadere iman, imanın esaslarındandır."

"Dini Gündem" Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Mustafa Güvenç'in sunumuyla her Çarşamba saat 22.00'de Diyanet TV'de...