“Dini Gündem”de “Kur'an Hakkındaki İddialara Kur'an'dan Cevaplar” konu başlığı ele alındı

7 Aralık 2020 Pazartesi
“Dini Gündem”de “Kur'an Hakkındaki İddialara Kur'an'dan Cevaplar” konu başlığı ele alındı

“Dini Gündem”de “Kur'an Hakkındaki İddialara Kur'an'dan Cevaplar” konu başlığı ele alındı.

Diyanet TV’de ekranlara gelen fikir programı “Dini Gündem”de bu hafta “Kur'an Hakkındaki İddialara Kur'an'dan Cevaplar” konu başlığı ele alındı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Kara ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir’in konuk olduğu programda, “Kur’an dünya ve ahirete dair her bilgiyi içerir mi?” “Sahih Kur’an anlayışı nasıl olmalı?” ”Kur’an kimlere hitap eder?” sorularına cevap verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir "Kur'an-ı Kerim'de bilimsel veriler aramak ne derece doğrudur?" sorusuna cevap verdi. Varoluşsal noktada bazı bilim insanlarının öncesinde evrenin bir başlangıcı olmadığını iddia ettiklerini ardından bir başlangıç olduğunu öğrendiklerinde yanıldıklarını fark ettiklerini ifade etti.

Allah'ın Ayet-i Kerime’de 'Biz yeri ve gökleri yarattık' dediğini ifade eden Aydemir, şöyle devam etti:

"Bizim bularak öğrendiğimiz yolda, yürüdüğümüz süreçte geldiğimiz nokta ile Kur'an'ın aykırı düşmemesi; bunların hepsini bildiği anlamına geliyor. Varoluşsal bilgiler veriliyor. Yaratılış, büyük bir ihbar. 'Biz yeri ve gökleri yarattık' dedi. Bu yüzyıllardır sürdü. Cenab-ı Hakk'ın bütün Peygamberlere haber verdiği "yaratılış" çok uzun yıllar boyunca insanlar tarafından reddedildi. Kafirler dediler ki 'Yaratılmak da ne demek?' Dediler ki bir şey yaratılmaz. Bir şey ya vardır ya yoktur. Hiçbir şeyden vardan yok olmaz yoktan var olmaz. Biz de hep dedik ki Allah diyor ki 'Yarattım' yani varlığın bir başlangıcı vardı. "Allah, insanı akledebilen, öğrenebilen bir varlık olarak yarattı. Kendi sanatıyla, ilmiyle bu sebeple karşı karşıya getirdi ki. Cenab-ı Hakk'ın ilmini gördükçe hayranlıkla ona tapsın. Dönüp kitabına baktıkça da bu uyumu görsün."

"Kur'an-ı Kerim'de neden Hz. Peygamber hakkında ayetler vardır?" sorusuna cevap veren Din işleri Yüksek Kurulu Üyesi Ömer Kara, Kur'an Hz. Peygamber'in lafzıdır şeklindeki iddialara şu sözlerle cevap verdi:

“Kur'an'da Allah, Hz. Peygamber'e "sana has" diyerek seslenir. Eğer Kur'an Peygamber Efendimiz'in lafzı olsaydı. "Bana has" olarak ifade edilirdi. Allah, gecenin çok azı hariç geceyi ihya et diyor. Hz. Peygamber'in sabaha kadar ibadet etmesi kendisine verilen bir yükümlülük, zorluktur. Bu zorluğu kendine neden yazsın Hz. Peygamber orada. Kendisini bu sıkıntıya niye soksun.” 

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Mustafa Güvenç'in sunduğu "Dini Gündem” her Çarşamba saat 22.00’de Diyanet TV'de...