'Diriliş Şairi Sezai Karakoç'

7 Aralık 2021 Salı
'Diriliş Şairi Sezai Karakoç'

"Diriliş Şairi Sezai Karakoç"

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Farklı Bakış" programında geçtiğimiz günlerde vefat eden "Diriliş Şairi Sezai Karakoç" konuşuldu. Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç'ın konuk olduğu programda, Sezai Karakoç'un hayatı ve eserleri etraflıca ele alındı.

Sezai Karakoç'un "Diriliş" düşüncesine değinen Prof. Dr. Turan Karataş, Sezai Karakoç'un yazılarında önemli mutasavvuf ve İslam alimlerinin düşünce dünyasından beslendiğini söyledi. "Yazılarında İbn Arabi'nin, Mevlana'nın, İmam-ı Gazali'nin, İmam Rabbani'nin, Yunus Emre'nin düşüncelerini görüyoruz. Bunu hem açıkça söylüyor hem de fikirlerin aynı kanaldan aktığını fark ediyoruz." dedi.

Kırlangıç, Sezai Karakoç'un düşünce dünyasının derin bir bakış açısıyla yoğrulduğunu ifade ederek Sezai Karakoç'un Mevlana kitabını izleyenlere tavsiye etti. "Mevlana'yı anlamak için Sezai Karakoç'u okumak lazım." diyen Kırlangıç şöyle devam etti:

"Mevlana'yı anlamak için Sezai Karakoç'u okumak lazım. Sezai Karakoç'un Mevlanası 'Mevlanaya Giriş Kitabı' gibi görülebilir. Bir altyapı oluşturur. İran'da Sezai Karakoç'un çevirileri çevirileri artmaya başladı. 'Hızırla Kırk Saat'in tamamı yayınlandı. Başka şiirlerinden de örnekler yayınlandı. 2000'li yıllarda şairlerimizin ve mütefekkirlerimiz daha tanınır hale geldi." 

Karataş, Sezai Karakoç'un yurt dışında da bilinen bir şair ve yazar olduğunu ifade etti. Karataş, şöyle konuştu:

"Sezai Karakoç'un eserlerinde vurgu 'biz'dir. Biz, İslam düşüncesi, İslam medeniyeti ve İslam milletidir. Milleti de öyle anlar. Çünkü en çok ortaklığın İslam milletin de olduğunu görür. Irk temelli bir milliyetçilik anlayışı yoktur. Peyami Safa'nın bir sözü vardır. 'Yüz defa bin defa okumadığım şiire ben şiir demem.' Sezai Karakoç'un şiirlerinde bu tazelik vardır. Her şiirini onlarca defa okudum." 

"Farklı Bakış" her Pazartesi saat 22.00'de Diyanet TV'de...