DİTİB Köln Merkez Camii Açılıyor

26 Eylül 2018 Çarşamba

Almanya’daki Müslümanlar büyük bir ibadethaneye kavuşacak. Avrupa’nın en önemli camilerinden biri Köln’de, Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği tarafından inşa ettirildi.  Açılışı, cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan camide, hazırlıklar tamam.

Caminin açılışını cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak

Almanya'nın Köln şehrindeki Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği merkez camisi ibadete açılıyor. Açılışı, 29 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. 2009 yılında inşa süreci başlayan köln merkez camii'nde haftasonu yapılacak açılış için hazırlıklar tamamlandı. 

Aynı anda bin 250 kişiye ibadet etme imkanı veren cami, 6 dönümlük arazi üstüne inşa edildi. DİTİB Genel Merkezini de içinde barındıran külliye şeklindeki caminin toplam 17 bin metrekare kullanım alanı bulunuyor.

Biri büyük, 9 kapıdan girilen camide özel bir aydınlatma tekniği kullanıldı. Köln Merkez Cami külliyesinde alışveriş ve ticaret merkezi, kadın ve erkeklere mahsus lokaller, sergi ve seminer salonu, 600 kişilik konferans salonu, geniş çaplı bir kütüphane ve çalışma ofisleri yer alıyor. Dış yüzeyi cam ve betondan meydana gelen şeffaf ve modern bir yapıya sahip olan caminin alt katında otopark bulunuyor.

DİTİB Genel Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Almanya’daki tüm müslümanları cumartesi günü yapılacak açılışa davet etti.