Diyanet’in Ramazan Hizmetleri

2 Temmuz 2015 Perşembe

Ramazan ayında “Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman” temasıyla ülkenin dört bir yanında iyilik sofraları kuruluyor. Bu mübarek ayı en güzel şekilde yaşamak için Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde pek çok camide mukabele okutuluyor, hatimle teravih namazları kılınıyor. 

 
Suriyeli sığınmacılar, Aleviler ve Süryaniler Diyanet İşleri Başkanlığının kurduğu iyilik sofrasında bir araya geldi, dualarla oruçlar açıldı. Ramazan ayı boyunca her gün Anadolu’nun pek çok köşesinde “Vakit İyilik Vakti” temasıyla iyilik sofraları kuruluyor. Adıyaman’da da böyle bir organizasyon yapıldı. Ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan sığınmacılar bölge halkıyla birlikte iftar sevinci yaşadı. 
Kahramanmaraş’ta da yüzlerce Suriyeli iyilik sofrası iftarında buluştu. Hep birlikte yemekler yendi, Ramazan’ın maneviyatı bu kardeşlik buluşmasında daha da hissedildi. 
 
Bir iyilik sofrası da Edirne’deki engelli ve Roman derneklerine kuruldu. İftarın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Faruk Görgülü iyiliği anlattı.
 
Sadece iyilik sofraları değil, Diyanet İşleri Başkanlığı 11 ayın sultanı mübarek Ramazanı en güzel şekilde yaşatmak ve hissettirmek için ülke genelinde ve yurt dışında aktif din hizmeti veriyor. 
 
Ramazan ayı boyunca 49 bin 242 camide mukabele okunuyor, vatandaş böylece Kur’an ayında Kur’an’la buluşma imkanı buluyor. Cami sayısı bakımından en çok Konya, Ankara, Samsun ve İstanbul’da mukabele okunuyor. Ramazan ayıyla özdeşleşen teravih namazları ise tüm camilerde eda ediliyor, ülke genelindeki 651 camide hatimle teravih kılınıyor. Konya’da 63, İstanbul'da 57, Ankara'da ise 45 camide hatimle teravih namazı kılınıyor. Allah'ın rızasını kazanmak için belli bir adap içerisinde kalmak ve ibadetle meşgul olmak anlamına gelen "itikaf" için de Türkiye genelinde 8 bin 801 cami için izin verildi. Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden de duyurulan camilerde isteyen vatandaş Ramazan’ın son 10 günü itikafa girebilecek.