Millet Camii Dualarla Açıldı

6 Temmuz 2015 Pazartesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin içinde yapımına on ay önce başlanan Beştepe Millet Camii, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı. Devletin zirvesinin tam kadro katıldığı programda açılış duasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı.

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kabine üyelerinin büyük çoğunluğunun katıldığı açılışa halkın ilgisi de yoğundu.
 
Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine, inşa süreci boyunca “Cumhurbaşkanlığı Camii” olarak anılan caminin adını açıklayarak başladı. İnşa edilen her caminin bu topraklara vurulan yeni bir mühür olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: “Adı, Beştepe Millet Camii. Milletimize hayırlı olsun. İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz yeni bir mühürdür. Bizim ibadet mekanlarımızın büyüklüğü ve güzelliği bu binaların yükseldikleri beldelere kattıkları anlam sebebiyledir.  Nasıl İstanbul denilince yedi tepedeki yedi cami aklımıza geliyorsa inşallah Ankara’yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. Bunun gayreti içindeyiz.”
Ramazan ayında zor zamanlardan geçen İslam alemini de hatırlattı Erdoğan: “Uzak coğrafyalarda orucun ve namazın dahi yasaklandığı yerlerde hayat mücadelesi veren kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Müslümanların ilk kıblemiz Kudüs’e sokulmak istenmediği günler yaşıyoruz. Afrika’da açlığın sefaletin yokluğun pençesinde kıvranan kardeşlerimizin olduğunu bilerek iftarımızı sahurumuzu yapmak bize ağır geliyor. İnşallah camilerimizde, evlerimizde yapılan ibadetlerin ve bu noktada bütün kardeşlerimizin yaptıkları duaların bereketiyle tüm Müslümanlar yaşadıkları sıkıntılardan Allah’ın izniyle kurtulacaklardır.”
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından kürsüye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez geldi. Caminin açılış duasını yapan Başkan Görmez’in sözlerinde de İslam dünyasında yaşanan problemler vardı.
 
Duanın ardından “Beştepe Millet Camii” Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in kıldırdığı cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı.