Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Mekke Yolu projesini yerinde ziyaret etti

24 Mayıs 2024 Cuma
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Mekke Yolu projesini yerinde ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Mekke Yolu” projesini yerinde ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan’ın “Vizyon 2030” programı kapsamında geçtiğimiz günlerde Ankara’da da hayata geçirilen “Mekke Yolu” projesini yerinde inceledi.
 
Ankara Esenboğa Havalimanı dış hatlar terminalindeki programda konuşan Başkan Erbaş, hac uğurlamasının uğurlamaların en güzeli olduğunu belirterek, “Hacıları uğurlamak, kutsal mekanlara, Hicaz’a, Mekke’ye, Medine’ye sizleri uğurlamak hakikaten bizim için en mutluluk verici hususlardan birisidir.” dedi.
 
Başkan Erbaş, “Mekke Yolu” projesinin geçen yıl pilot uygulama olarak İstanbul Havalimanı’nda başlatıldığını ve 10 bine yakın hacı adayının bu projeden istifade ettiğini dile getirerek, bu sene de Ankara Esenboğa Havalimanını projeye dahil ettiklerini söyledi.
 
“Hacılarımız için müthiş bir kolaylık”
 
Hacılara sağladığı kolaylıktan ötürü Suudi Arabistan’a teşekkür eden Başkan Erbaş, projenin sağladığı kolaylıkları şöyle açıkladı:
 
“Suudi Arabistan devleti ile iş birliği içerisinde hem İstanbul’da hem de Ankara’da, Cidde’de ya da Medine Havalimanında yapılacak işlemleri Ankara’da yapıyoruz. İşlemler burada yapıldığı için Cidde ve Medine Havalimanlarına inen hacılarımız, orada beklemeden 10 dakika içerisinde hemen havaalanından çıkıyor, otobüslerine biniyor ve doğru otellerine gidiyor. Bu müthiş bir kolaylık.” diye konuştu.
 
Suudi Arabistan yetkilileriyle birlikte projeyi inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Başkan Erbaş, daha sonra Türkiye’den ayrılmak üzere işlemlerini yapan hacı adaylarıyla selamlaşarak bir süre sohbet etti.
 
Programa, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hüseyin Demirhan, Ankara İl Müftüsü Hasan Çınar, Suudi Arabistan yetkilileri ve hacı adayları katıldı.

Mekke Yolu Projesi
 
Geçtiğimiz yıl İstanbul Havalimanında pilot olarak uygulanmaya başlayan proje ile hacı adaylarının Suudi Arabistan havalimanlarında yapmaları gereken çok sayıda işlemin Türkiye’den ayrılmadan havalimanında yapılması sağlanıyor. Böylece hacı adayları Suudi Arabistan’a vardıklarında havalimanında çok vakit kaybetmeden otellerine ulaşıyorlar.