Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Gazze’de

19 Mayıs 2015 Salı

Gazze’de yüzlerce araçlık konvoy ile karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ilk olarak Filistin Birlik Hükümeti Din İşleri ve Evkaf Bakan Vekili Hasan Es-Seyfi ile makamında görüştü.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez burada yaptığı konuşmada, Gazzeli kardeşlerimizin tebessüm eden yüzlerini görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. “Biz, Gazzelilere karşı sorumluluğumuz hakkıyla yerine getiremedik. Sadece kendi adıma değil, bütün Müslümanlar adına bunu itiraf ediyorum” diyen Başkan Görmez şöyle devam etti:

“Ateşin kenarında yaşamak, tefrikanın ucunda yaşamaktır”

Biz Gazzelilere karşı görevimizi hakkıyla yerine getiremedik. Bu ziyareti iki seneden beri planlıyoruz ve ziyarete Mekke'de karar verdik. Bana hem Gazze Evkaf Bakanlığından hem de Batı Şeria’dan aynı günde iki ayrı davet geldi.  “Eğer tek bir yazıda, iki imza birleşirse davetinize icabet ederim.” diye aynı gün cevap verdim.  Bu bizim emelimizdir. Bunu söyleme hakkımız yok; ama bunu arzu ediyoruz. İstiklal şairimiz Mehmet Akif der ki: “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça sineler onu top sindiremez.” Aslında Allah'ın ipine birlikte sarılın ayetinin tefsiri kabilindendir. Ateşin kenarında yaşamak Gazze'de yaşamak değildir. Ateşin kenarında yaşamak tam da o tefrikanın ucunda yaşamaktır.

“Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmekten men edilenlerin selamını getirdim”

Mescidi Aksa'da Cuma hutbesini irat etmeye nail olduğum için Allah'a hamd ediyorum. Gelmeden çok önce “Acaba oraya varırsam, mihrapta oturursam, hocalardan biri hutbe oku derse, ne yaparım?” diye düşündüm. “Allah bu fırsatı verirse hak adına söylenmesi gereken ne varsa söylenmeli” dedim. Çünkü Aksa'nın minberinden sıradan kelimeler konuşmak, oraya yakışmazdı. Bunun için Allah'a şükrediyorum. Bütün ehli makdis de bundan ferah duydu. Fakat hutbenin sonunda bir cümleyi telaffuz ettiğimde herkesin gözlerinin dolduğunu gördüm. Mescidi Aksa'yı ziyaret etmekten men edilenlerin selamını getirdim.

“Özgür dünyanın, özgürlük Peygamberi Hz. İbrahim’in makamını görmesi gerekir”

Bir gün sonra El-Halil'i ziyaret ettik. Açıkça ifade etmek isterim ki Kudüs'teki sevincimize gölge düştü. Çünkü Hz İbrahim’in makamında, Hz İbrahim'e ümmet olduğunu iddia eden tüm insanların görmesi gereken manzaralar var. Özgür dünyanın özgürlük peygamberi Hz. İbrahim’in makamını görmesi gerekir.

“İzzet denildiği zaman akla Gazze geliyor”

Kudüs ve El- Halil’den sonra Gazze’ye gelmek de nasip oldu. Hakikaten bütün dünyada Gazze ile izzet birleşti. İzzet denildiği zaman akla Gazze geliyor. İzzet Allah'ın müminlere yakıştırdığı çok güzel bir kelimedir. Abdullah b. Ömer ve Ali b. Ebû Talib’in camilerini gördüm bugün. Uzun süredir projeler üzerinde çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bugün alacağımız bir kararla inşaatlarını hemen başlatmamız ve behemehal camileri bitirmemiz gerekmektedir. Biliyorum ki Gazze’de mescit, sadece namaz kılma mekanı değildir. Aynı zamanda eğitim verildiği, çocukların, gençlerin, kadınların, ailelerin her türlü hizmeti aldığı bir mekandır.

“Mescitleri, mabetleri harabeye çeviren birinden daha zalim kimse olamaz”

Bütün dinlerde ve medeniyetlerde “mabetlerin masumiyeti” kavramı vardır. Ama, yetmişten fazla caminin tek tek seçilerek bombalanmış olması, bunu yapan düşünceyi, zihniyeti bütün yönleriyle ortaya koyuyor. Mabedi, mescidi harabeye çeviren birinden daha zalim kimse olamaz. Bu yeni projeleri yaparken sadece namaz mekanı değil çocukların, ailelerin istifade edeceği mekanlar hazırlamamız gerekir.

Es-Seyfî: “Filistin, izzet sahibi olarak her zaman ayakta kalacaktır”

Filistin Birlik Hükümeti Din İşleri ve Evkaf Bakan Vekili Hasan Es-Seyfi de Başkan Görmez’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Türkiye’nin her zaman Filistin’in yanında olduğunu vurgulayan Es-Seyfî şunları söyledi:

“Türkiye’den dostlarımız, kardeşlerimiz bugün Gazze'ye geldi. Türkiye Filistin’den hiçbir zaman ayrı olmadı. Cuma hutbenizi okudum ve Sultan Abdülhamid’in dönemini hatırladım. Zira o Filistin topraklarından bir karış dahi vermedi. Hoş geldiniz Gazze'ye. Yıkılmayı, yenilgiyi asla kabul etmeyeceğiz. Pek çok sıkıntılarla karşılaştık. Sizinle birlikte daha güçleneceğiz. Filistin de izzet sahibi olarak ayakta kalacak. Bu ifadeleri Aksa'nın minberinde kullandınız. Aksa'nın minberinde bu ifadeler kullanmak hiçbir din adamına nasip olmamıştır. Sizin tek bir hedefiniz var. O da Filistin'i özgürlüğüne kavuşturmaktır.