Diyanet İşleri Başkanı Görmez Tüm İnsanlığı Özeleştiri Yapmaya Davet Etti

27 Nisan 2015 Pazartesi

Çanakkale kara savaşlarının 100.yıldönümünde birçok devlet ve hükümet başkanının katıldığı törenlere Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yaptığı dua damga vurdu. Duada tüm insanlığın ve İslam dünyasının özeleştiri yapması gerektiğini içeren ifadeler dikkat çekti.

 

 

Başkan Görmez, Avrupa’nın seyirci kaldığı Akdeniz’deki göçmen faciasını da hatırlattı:

Çanakkale kara savaşlarının 100. yıldönümünde Galler Prensi Charles’ın da aralarında bulunduğu 21 devlet ve hükümet başkanının katıldığı törende Diyanet İşleri Başkan Mehmet Görmez’in yaptığı dua bir hayli dikkat çekti. Başkan Görmez duada Avrupa’nın seyirci kaldığı Akdeniz’deki göçmen faciasında ölenlere de rahmet diledi, insanlığı özeleştiri yapmaya çağırdı:
 
“Daha bir kaç gün önce bini aşkın insan, dalgalar arasında can vererek hayatlarını kaybetti. Koca Akdeniz, dünyada kendisine küçücük bir yer, yurt arayan göçmen ve mültecilerin mezarlığına döndü. Onların imdadına yetişemedik. Ellerimizi, hayata tutunabilmeleri için biçarelere uzatamadık. Sen bizleri affeyle Allah’ım! 
 
Yüz sene önce yüz sene önce Şam’dan, Bağdat’tan, Beyrut’tan, Kahire’den, Üsküp’ten, Saraybosna’dan, Kafkasya’dan gelen ve burada canlarını veren kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz, ruhlarını haberdar eyle Allah’ım!”
 
Başkan Görmez ayrıca dünyanın bir kısmının refah içinde yaşarken büyük bir bölümünün ise açlığa mahkum edildiğini dile getirdi:
 
“Sen yeryüzünü ve tüm mahlûkatı bize, bizi de birbirimize emanet eyledin. Biz ise birbirimize ihanet ettik. Mazlumlara, gariplere, yetimlere, kimsesizlere sahip çıkamadık. Affeyle bizi Allah’ım!”