Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara’da Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kıldırdı

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara’da Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi nedeniyle Ankara Hacı Bayram Camii’nde gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı karar doğrultusunda Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi nedeniyle yurt genelinde öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ankara Hacı Bayram Camii’nde gıyabi cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Cenaze namazı öncesi konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Zalimlere karşı mücadele eden, milletinin özgür iradesiyle seçilmiş ancak darbe ile görevinden alıkonulmuş Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkemede, hapishanede yıllarca çile çekerek en son dün şehadet şerbetini içmiştir. Cenab-ı Hak kendisine rahmet eylesin” dedi.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın nurunu mutlaka tamamlayacağının buyurulduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, Peygamberlerin, Allah dostlarının ve milletin iradesini temsil eden yiğitlerin, kahramanların bu yolda mücadele ettiğini ve bu mücadelede bazen cephede bazen de ülkelerinin hapishanelerinde, mahkemelerinde şehit düştüklerini söyledi.

Başkan Erbaş, Mursi'ye Allah'tan rahmet dileyerek, "Rabbim onun yolunda nice gençlerin yetişmesini ve o gençleri yetiştirmeyi bizlere ve bütün Müslümanlara nasip eylesin." diye dua etti.

TBMM Başkanı Şentop

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ise yaptığı konuşmada ölümün her canlı içi hak olduğunu ifade ederek, “Mühim olan nasıl öldüğümüzdür. Peygamber Efendimiz “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle diriltilirsiniz” buyurmuştur. Hakikaten şerefli bir hayat sürenler şerefli bir ölüm ile karşılaşıyorlar. Aslında yaşadığımız hayatın hepsinin hedefi şerefli bir ölümle ölmek içindir. Cenab-ı Hak Muhammed Mursi'ye böyle şerefli bir hayat ve şerefli bir ölüm nasip etmiştir. Hepimize böyle şerefli ölüm nasip etmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

Muhammed Mursi’nin Mısır halkının seçmiş olduğu ilk Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Şentop, “Milletin teveccühüyle, milletin vermiş olduğu yetkiyle, anayasadan kaynaklanan bir meşruiyetle, legaliteyle hukukilikle seçilmişti. Onu bir darbeyle uzaklaştırdılar ve yönetime el koydular. Darbeyle gelenler daha büyük darbelerle giderler. Vatanına, milletine, Mısır halkına ve kendisini o göreve tayin eden veli nimetine ihanet edenlerin ihanetin büyüklüğünü ifade etmek isterim. Aslında bütün ihanetler kötüdür ama velinimete yapılan ihanet, bunların içerisinde en kötüsüdür, en alçağıdır. Mısır halkının, aziz milletimizin ve İslam dünyasının başı sağ olsun” diye konuştu.

Başkanı Erbaş'ın kıldırdığı cenaze namazına, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara Valisi Vasif Şahin ile bazı milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.